Rubriky
Nezařazené

Když láska nezná hranic: Co je to Polyamory?

Nalezení zaručeného receptu na lásku a štěstí v partnerství či jen prachsprostá promiskuita? Co obnáší vztahy s více lidmi? Co je to polyamorie?

Pro dnešního člověka je běžné najít si partnera, žít a sdílet život pouze s ním. Jsou ale lidé, jimž tento styl života nevyhovuje a touží či již žijí s 2 či více rovnocennými partnery. Mým cílem bude vás obeznámit s pojmem polyamorie, její historií, kontroverzí i dnešním pohledem na ni.

Co je vůbec polyamorie?

Polyamory vychází z myšlenky, že láska není nedostatková a také, že je možné plně milovat více lidí zároveň.

Polyamorie a polygamie v historii

Ještě ne tak dávno byla slova jako mnohoženství, polyandrie (formální vztah ženy s více muži) nebo bigamie (dvojité manželství) běžná i v evropské mluvě. S vícečetnými vztahy se můžeme stále setkat v mnoha státech a krajích.

V brazilských kmenech mít vztah se dvěma ženami představuje symbol sociálního statusu, nebo je to dovoleno pouze náčelníkovi kmene. Obdobně ale již ne tak honosně můžeme pozorovat obdobný životní styl téměř po celé Africe, v muslimských národech a v Polynésii. Nutno podotknout že nelze zaměňovat nucené manželství ne-li sexuální otroctví za důkaz polyamorie/polygamie.

Oba tyto životní přesvědčení vychází z dobrovolného, nenuceného vztahu a partnerského souhlasu.

Zrovna tak nemůžeme historicky porovnávat monogamní a polygamní vztah, neb oba vznikaly ve zcela jiných vývojových podmínkách.

Dnešek

Zlé jazyky tu vždy budou a s nimi i stížnosti na polyamorní vztahy.

Nevyvarujeme se názorům o vzájemné podvádění mezi partnery či novodobém harému. Avšak nedbalou kritiku bude lepší v tomto případě zavrhnout.

Zmínila jsem tu již dvě věci, polygamii a polyamorii? Kde je rozdíl?

V příkladech jenž jsem zmiňovala v části o historii se vždy jedná o velmi formální vztahy, tedy již oficiální manžele.

Polyamorie je dosti svobodná, což přináší její oblíbenost, veškerá pravidla si totiž stanovují partneři ve vztahu, co komu vadí, jaké jsou hranice, zda je vůbec mají. Zkrátka ideální podmínky, které by měly fungovat i v běžném monogamním vztahu.

Komunita

I v České republice je díky otevřenosti stále větší možnost najít podobně smýšlející osoby. Již dnes je mnoho seznamek čistě na poly vztahy, takže člověk nemusí hledat do úmoru než najde někoho, kdo jej akceptuje. Za zmínku uřčitě stojí zahraniční seznamka OKcupid, která je hojně poly lidmi, protože jako jediná nabízí možnost vyplnit, že hledáte poly vztah a že hledáte jen lidi v rámci nemonogamních vztahů.

Rozhodně doporučuji fb skupinu polyamory v Česku a na Slovensku.

Co pro vás znamená polyamorie?

Pro vytvoření většího obzoru jsem se zeptala anonymních dopisovatelů, jenž žijí či žili ve vztahu s více lidmi.

„Pro mne bylo důležité zjistit že existuje polyamorie a otevřené vztahy. Od určité doby nechápu lásku jako zradu, ale jako blízkost duše a tudíž mám rodinu, dvě děti, otevřený vztah s manželem, milence a milenku, oba ve vzájemně sekundárních( každý z nich má „hlavního“přítele) ale kvalitních láskyplných romantických vztazich. Intimita a důvěra ve vztahu prostě nespočívá v monogamii, ale v určité etice citlivosti a otevřenosti všech zúčastněných.“

„Hlavně to, že mohu důvěřovat partnerovi a že respektuji jeho či její potřeby, stejně tak jako on/ona důvěřuje mně a respektuje mé potřeby.“

Vedou se pře zda se člověk může narodit s přirozenou touhou po více partnerech.