V příhodné datum 13.5. (tedy pátek třináctého) vydává ve spolupráci s Championship Music své debutové album „Ad Radices Tergum“ pražské gothic-rockové uskupení Projekt XIII. Album bude distribuováno elektronicky přes streamovací platformy Apple Music, Deezer a Spotify. Ne každému je kdesi poletující abstraktní cloud po chuti. Pro mnohé je zbavovat obal CD celofánu, přivonění k bookletu a vkládání panenského disku do přehrávače nutnou součástí rituálu, bez kterého si kvalitní zážitek z hudby nelze vychutnat. Pokud je to i váš případ, nezoufejte.

Cover alba „Ad Radices Tergum“
Cover alba „Ad Radices Tergum“

Ve fyzické podobně album vyjde 8.6. 2022 formou digipacku. U příležitosti vydání „Ad Radices Tergum“ v „hard“ provedení proběhne v pražském planetáriu křest alba v rámci koncertu Projektu XIII. Křest bude výjimečný především tím, že proběhne zároveň s projekcí hvězd a planet na největší kupoli ve střední Evropě. Zároveň polovina kapacity sálu je určena pro klienty se zdravotním postižením z Centra sociálních služeb Tloskov, kde je Matěj Lipský ředitelem, a na koncert jsou pozváni také přátelé z podobného centra pro lidi se zdravotním postižením Laguna Psáry.

Velice často se mě klienti v Centru sociálních služeb Tloskov ptají, kdy jim opět zazpívám s kapelou. A také se ptají, kdy pojedou na výlet do Prahy, třeba do planetária… Tyto otázky mi připomněly dávný nápad zahrát s kapelou v planetáriu pod vizualizací hvězdné oblohy, a tak začaly přípravy tohoto unikátního koncertu, který se již nikdy nebude opakovat.“

Tak popsal vznik nápadu na koncert v planetáriu frontman kapely a držitel ceny Anděl z roku 2009, Matěj Lipský. Předprodej lístků zajišťuje QRTicket.cz, ale pozor, do prodeje šlo kvůli omezené kapacitě pouze 100 lístků. Kromě koncertu Projektu XIII, se můžete těšit na vystoupení synthpopové zpěvačky Binery ze Slovenska a na setkání s Czech Predators. Kulisy na pódium si vzal na starost filmový architekt Ivo Návrat se svými studenty ze Střední umělecké školy designu. Na závěr večera čeká všechny zúčastněné jedno překvapení.

Projekt XIII pokřtí své album 8.6. 2022
Projekt XIII pokřtí své album 8.6. 2022

Co lze od alba přesně očekávat pospal Matěj takto:

V osmdesátých letech jsem díky nahrávkám na kazetách a videokazetách poslouchal postpunkové a gothicrockové skupiny, aniž bych věděl, že se jedná o tyto hudební žánry. Albem Ad Radices Tergum, což se dá přeložit jako ,Zpět ke kořenům‘, jsem se rozhodl vyjádřit poctu daným stylům a kapelám z té doby. Nahrávalo se sice se všemi novodobými zvukovými možnostmi, přesto doufám, že se nám podařilo dotknout se osmdesátkového hudebního ducha. Pro mě osobně byla velká výzva držet se jednoho stylu, protože v předchozích projektech jsem se věnoval právě žánrovému prolínání.“

Matěj Lipský, frontman Projektu XIII
Matěj Lipský, frontman Projektu XIII

Projekt XIII je čerstvá gothic-rocková formace, která se dala dohromady teprve minulý rok. Přestože je kapela zatím poměrně neznámá, v jejím složení najdeme jména spojená uznávanými rockovými, punkovými, post-punkovými či metalovými skupinami. Složení kapely včetně dalších projektů jejích členů je následující:

Tomáš „Kobdzey“ Kašpar – bicí (Bratrstvo Luny, Krmelec, U.M.P., Precedens)

Martin Jandourek – baskytara (Sector X, Negative Face, Bratrstvo Luny)

Daniel Kroft – kytara (Latitude 77, Negative Face)

Ivo „Rafan“ Traxmandl – kytara (Pipes and Pints, Bad Tones)

Petr Maliňák – klávesy (Free Ride, Drupi band, Anhead)

Matěj Lipský – zpěv (Negative Face, Masturbace, Krmelec, Bratrstvo Luny)

Ochutnávku v podobě singlu „Vládkyně bezmoci“ kapela vydala na youtube již 6.3. a tak z nového alba můžete ochutnat.

PROJEKT XIII - Vládkyně bezmoci