David Štilip, narozený 1. července 1992 v Mostě, je bezpochyby jednou z nejvýraznějších postav české rapové scény. Proslavil se pod pseudonymem Tyler Durden a stal se zakladatelem skupiny Gynger Money Gang, která přinesla na českou hudební scénu zcela novou vlnu rapperů. Jeho inovativní a temná tvorba ho rychle katapultovala na piedestal ikony pražského undergroundu.

Příchod na scénu

Štilipova hudební kariéra započala v roce 2012, kdy začal nahrávat skladby na platformu SoundCloud a vytvářet freestyle rap videa, která sdílel na svém YouTube kanálu pod pseudonymem $ISSYBOYDURDEN. Jeho první úspěch přišel s písní „Dreamin“ a postupně si získával popularitu i s dalšími skladbami, jako jsou „Můj Gang“, „Klingon“ a „Noc je Klíč“. Podobně jako kanadský zpěvák The Weeknd, ani Tyler Durden na začátku své kariéry neuděloval rozhovory a nevydával mnoho informací o sobě. Jeho fanoušci museli objevovat jeho tvorbu sami.

GYNGER MΔNEY GΔNG - Dreamin

Společně s producentem Kaarlem založil skupinu, která se stala symbolem tvrdého jádra české rapové scény. Durden se přestěhoval do Prahy a spolu s producentem Kaarlem vytvořili tvrdé jádro zrzavé grupy, začali si říkat Gynger Money Gang a přidali se pod label A51. Štilip se nikdy netajili svou náklonností k tvrdým drogám. Tracky byly poseté příběhy a vizemi z drogového světa plného beznaděje a stále prohlubující se vnitřní prázdnoty.

Drogová závslost

Bohužel, spolu s rostoucí popularitou přišly i negativní dopady konzumace zmíněných drog, na kterých se Štilip postupně stal závislým. Skupina se nakonec rozpadla, ačkoli Štilip se pokusil vytvořit nový projekt, Millionaire Thugs Club, už nedosáhl předchozích úspěchů.

Před asi pěti lety se začaly šířit zprávy o tom, že Štilip skončil na ulici. Jeho fanoušci se snažili najít způsob, jak mu pomoci, a vytvořili facebookovou skupinu nazvanou Tyler Durden Hunting, která dnes má skoro třicet tisíc členů. Lidé tam sdílejí své zážitky a informace o tom, kde v Praze ho viděli. Často k tomu přidají, že mu darovali peníze nebo ho nakrmili.

TYLER DURDEN – Král bez hradu

Návrat a podpora fanoušků

I přes svůj pád do temnoty drogové závislosti zůstal Štilip ikonou pro mnohé fanoušky, kteří ho stále podporují a snaží se mu pomoci. Po několika letech odmlky se Štilip začal objevovat na sociálních sítích a oznámil nový hudební projekt. Na jaře roku 2023 se rozhodl vrátit do centra dění a své fanoušky překvapil oznámením, že pracuje na novém hudebním projektu.

V květnu 2023 se dokonce uskutečnil jeho oficiální koncert, který se konal po dlouhých letech čekání. Koncert se konal v pražském klubu Underdogs', kde se podařilo vyprodat všechny vstupenky. Tyler Durden se po dlouhých letech vrátil na pódium, aby v pražském klubu Underdogs' předvedl téměř dvouhodinovou show. Koncert se setkal s velmi pozitivními ohlasy a byl velkým úspěchem. Avšak nezvěstným se stal v červenci téhož roku, když měl účinkovat na show rappera Haadese v Praze.

Tyler Durden se vrací s novým stylem: brýle Versace Medusa Biggie jsou jeho novým fashion statementem

Současná situace

V poslední době se ale ukazuje, že cesta Štilipa je plná vzestupů a pádů. Listopadu 2023 byl podmíněně odsouzen k čtyřměsíčnímu vězení s podmínkou odložení na rok a půl za napadení pěti žen v ulicích Prahy. Jeho agresivní chování vůči ženám bylo posíleno užíváním drog, což vyústilo v opakované fyzické útoky, dokumentované bezpečnostními kamerami. Kromě trestu odnětí svobody byla Štilipovi nařízena i ústavní léčba, reagující na jeho problémy s drogovou závislostí.

Tyler Durden napadl ženu v centru Prahy

David Štilip alias Tyler Durden je symbolem nejen českého rapu, ale i boje s vlastními démony. Jeho příběh je připomínkou toho, jak mohou drogy zničit život, ale i toho, jak těžké je vzdát se kariéry, kterou milujete, kvůli závislosti. David byl na vrcholu své kariéry, kdy jeho hudba rezonovala mezi fanoušky a získával si stále větší popularitu. Jeho texty byly autentické, plné emocí a reflektovaly jeho vlastní temnou životní zkušenost, což ho činilo jedinečným na české rapové scéně.