Irezumi, slovo česky nejčastěji překládané jako „vložit barvu“, označuje tradiční japonský styl tetování. Bolestivá procedura má v zemi vycházejícího slunce tisíciletou tradici. První podobná tetování se na kůži místních objevují kolem roku 300 př.n.l.. Nejedná se o krásné kapry a draky jaké známe dnes, ale pouze o malé znaky a vzory, označující zločince a otroky. Teprve později se vzory mění v nám známou krásu. Z Číny přichází do ostrovního císařství nový, barevný trend, který nahrazuje původní černobílé vzory. Zlatý věk tetování nastal v období nazvaném Edo během 17. – 19. století. Začíná se objevovat jako dekorace na těle běžných lidí, ale již v tomto období je inkoustové umění spojováno hlavně se zločineckým podsvětím. To vede k jeho oficiálnímu zákazu. Stejně jako prohibice přispívá alkohol, prospěl tento zákaz irezumi. Pro členy Yakuzy se stává ctí a výsadou, že mohou své tělo pokrýt touto ozdobou, a jeho obliba mezi zločinci stoupá. Nakonec, a to platí dodnes, je pro každého člena této mafie povinností mít tělo pokryté spletitými vzory. Zákaz je zrušen roku 1948. Od té doby vzrostla obliba klasických tetování, hlavně mezi mladou generací. Tato ozdoba je však stále spojována s podsvětím. Kvůli tomu je na mnoho veřejných míst tetovaným lidem vstup zakázán.


Pravé irezumi pokrývá celé tělo kromě hlavy, rukou a chodidel. Občas je na hrudi necháván pruh, kterým se odlišují členové Yakuzy s různým postavením. Tetování zobrazuje složitě propletené motivy z literatury, mýtů nebo přírody. Jak již bylo řečeno, irezumi není vytvářené strojkem, ale stejně jako před staletími. Jehlou s barvou, na kterou tatér druhou rukou poklepává kulatým nástrojem. Tato procedura je velmi bolestivá, nákladná a zdlouhavá. Tetovaný navštěvuje mistra tatéra jednou týdně na několik hodin. I tak zabere vytvoření kompletního inkoustového kabátu 5 až 12 let. Cena se pohybuje v přepočtu mezi 500 tisíci až milionem korun!


I v české kotlině dnes vidíme mnoho japonských tetování. Jelikož však vznikla v moderních salonech, nejedná se o irezumi, ale tetování s japonským vzorem. Pro Evropana je téměř nemožné obstarat si originál. I pokud by našetřil na letenky do Japonska, bude zklamán. Tatéři se nikdy neprezentují veřejně, lze se k nim dostat pouze přes doporučení bývalého zákazníka. V celé zemi existuje přibližně 200 mistrů tatérů. Každý klan Yakuzy, která ovládá japonské ilegální trhy se zbraněmi, drogami i bílým masem, si vydržuje své. Jsou v této organizaci vysoce váženými členy. Nikde pro ně ale nenajdete školu. Jejich umění se dědí z generace na generaci, a je velmi těžké se takovým mistrem stát. Učedníci několik let zastávají jen pomocné práce, a až po tomto dlouhém a psychicky náročném období se mohou dotknout lidské kůže.


Není se čemu divit. Mistr musí být zručný a zákazník mu plně důvěřuje. Nepoužívají se žádné náčrty ani předlohy. Zákazník si sám určí vzor podle klanových zvyklostí a poté již mistr pracuje od ruky. Nejprve vytvoří obrysy, poté jemné linky a nakonec stínování, které je kvůli použité technologii nejtěžší. Na předem připravené místo pak umístí svůj podpis. Tetování je po většinu života skrýváno. Odhaluje se pouze při hraní tradičních karet nebo při náboženských slavnostech, kdy odhalení tetovaní muži tančí v průvodech.


A co ženy? Nebývá zvykem, aby se nechávaly tetovat dobrovolně. Irezumi tak vlastní pouze partnerky mistrů tatérů nebo japonské gejši. Umění je ale často zneužito ke zcela jiným než estetickým účelům. V krásných křivkách ladných draků nebo lechtivých výjevů na tělech těchto společnic se skrývá označení jejich majitele, případně určení, k jaké skupině patří.


Pojďme se nyní podívat na nejoblíbenější vzory irezumi. I když mohou vypadat jako knihy, ve kterých se dá číst, opak je pravdou. Irezumi má dotvořit vyváženost těla a nemá tedy žádnou složitou symboliku. I přesto se stručně podívejme na nejčastější vzory.


Drak je pro Japonce kladnou bytostí. Chrání vodu ve všech jejích podobách, ovládá hromy a blesky. Každý drak symbolizuje sílu, moudrost a svobodu, a konkrétní význam se mění podle barvy a atributů. Jeho přítomnost přináší štěstí a bohatství. Symbolizuje mužskou plodivou sílu a proto se často zobrazuje v boji se svými nesmiřitelným nepřítelem fénixem, nazývaným Ho – oo. Ten symbolizuje stálost, nesmrtelnost a věrnost. Se svou ohnivou živočišností představuje ženský princip.


Velmi oblíbeni jsou kapříci Koi. Podle pověsti se z nich vyvinuli právě draci. Největší oblibu získaly repliky obrazů malíře Kacušika Hokusaje, který se často zabýval vodní tématikou. Barevné rybky představují sílu, moc, štěstí a individualitu.


Tradičně na levém rameni se již od dob samurajů objevuje lidožravý obr Oni. Má především zastrašit. Není samozřejmě jediným démonem nebo člověkem, který se na tetovaných tělech objevuje. Často jsou zobrazovaní i samurajové samotní. Symbolika těchto vzorů se liší podle konkrétní zobrazené osoby.


Ačkoli se na území Japonska nikdy nevyskytoval, je dalším z oblíbených zvířat tygr. Podle polohy, ve které se nachází, může symbolizovat moudrost, sílu a odvahu, ale také potěšení ze zabíjení.


A pokud neholdujete siláckým zvířatům, ale jemností, nabízí vám tradiční vzorek spoustu možností ze světa flóry od jasmínových květů po oblíbené třešňové kvítky nazývané sakury. Tento strom dokáže přežít a rozkvést i v nejtěžších podmínkách, ale jeho krása trvá jen několik málo dní. Reprezentuje tak japonský pohled na život, podle kterého bychom si měli užít každý den plnými doušky. Jedná se o symbol krásy i síly.


Krásami irezumi je nám sice vzdálená zeměpisně i dostupností, ale krásu tetování s japonskými vzory můžeme obdivovat i v našich podmínkách. Pokud se pro takové rozhodnete nebo ho již vlastníte, zamyslete se chvíli nad jeho původem a tisíciletou historií, která vyústila do i dnes obdivované krásy.




Tento článek vznikl díky spolupráci s projektem jineteritorium.cz