Lidé si uvědomují, že milovat více lidí najednou nebo udržovat s nimi romantické vztahy není nic neetického – právě naopak. Konsensuální nemonogamie minimalizuje nevěru a zní plynoucí pocity zklamání, opuštění a ztráty důvěry. Polyamorické svazky, či dokonce komunity, navíc vytvářejí stabilní prostředí jak pro rodinu jako takovou, tak i pro děti, které nejsou odkázané na dva rodiče, ale čeká na ně otevřená náruč hned několika dospělých lidí, s nimiž rodinu tvoří.
Polyamoricky orientované osoby se v ČR sdružují zejména na facebooku. Kromě skupiny Polyamory v Česku a na Slovensku existuje ještě FB stránka Polyamory vztahy. Lidé se však také scházejí v rámci lokálních skupin, a to v Praze a Brně. Obecně však lze tyto virtuální aktivity vnímat jako špičku ledovce, protože kromě několika stovek lidí, kteří svůj životní styl sdílejí veřejně, existují ještě další tisíce, kteří žijí polyamoricky, ale nemají potřebu (či odvahu) tuto intimní záležitost prezentovat navenek.
A právě vidina lokální skupiny stojí za snahou severomoravských polyamoriků a polyamoriček vytvořit nějakou společnou sdílecí platformu. K čemu vlastně obecně taková platforma slouží? Motivace mohou být různé. Někdo bere skupinu čistě jako seznamku, ať už za účelem závazného či nezávazného vztahu. Někdo chce jen sdílet a konzultovat úskalí, které s sebou polyamorie nese. Jiní rádi poznávají nové lidi se stejným mind setem, rádi si společně vyrazí na hory či do čajovny. A další prostě jen touží po bezpečném prostředí, kde mohou otevřeně hovořit o své sexualitě, aniž by byli odsuzováni. A o to jde v takové skupině především. Požadavek bezpečného prostředí je základem skupiny v Praze i Brně a ve skupině je vyžadován respektující přístup.
Cesta k vytvoření prvního moravského projektu s názvem Polyamory MSK byla trnitá. Chyběly jak zkušenosti tak i kontakty. V září se podařilo zorganizovat v jedné frýdeckomístecké kavárně besedu se dvěma členy brněnské skupiny Brnopoly. Lidé si o besedě ve městě povídali, ale účast pro mnohé symbolizovala přihlášení se k polyamorii a tak si netroufli si přijít. Zároveň tento nový projekt komplikuje současná koronavirová krize. Náš projekt v současnosti čítá 15 lidí, což je solidní základ, aby se utvořilo stabilní jádro pořádající pravidelné meetingy. Zatím spíše online, časem doufejme i naživo.