Rozhovor
Rozhovor s hudebními experimentátory Stolze Jugend
Večerní program odstartuje projekt z hlubin Ostravy Stolze Jugend. Kapela, která vznikla jako hudební projekt, jenž využívá nezmapované vody industriální hudby. S charakteristickým hutným zvukem a neotřelým rytmem v podobě D-beatu ignoruje žánrově zavedený Industrial beat. Tím představuje zcela jedinečný zážitek pro posluchače EBM hudby.
Jako zástupce projektu na náš rozhovor kývnul člen Rudy Harsher.
1. Rudy, můžeš nám na úvod krátce představit váš projekt?
Moc rád. Jsme český EBM projekt, který si pohrává s druhoválečnou tématikou. V rámci toho experimentujeme s klasickým zvukem EBM a přinášíme jedinečný zážitek svým posluchačům.
2. Jak projekt vlastně vznikl?
Šlo v podstatě o zvláštní shodu náhod. Stejně jako všechno špatné (smích), tak i tento projekt vznikl v Ostravě, kde mě Jan Pospíšil oslovil, zda mi něco neříká žánr EBM. V té době jsem pouze experimentoval se zvukovými stopami a s produkcí jsem neměl vůbec žádné zkušenosti. Oproti tomu Jan byl nadaný muzikant. Já disponoval pouze nadšením do věci. Ovšem dnes je situace jiná a zastoupení ve zvuku si neseme oba a každý přispívá tím, co nejlépe umí.
3. Mohli byste nám zkusit popsat svůj styl hudby?
Definitivně bych Stolze Jugend zařadil pod Old School EBM ve kterém dominují experimenty s industriálními zvuky. Postupy však postrádají klasickou strukturu a po beatové stránce využívá spíše prvky D-beatu.
4. Jak vaše hudba vzniká?
Naše hudba vzniká především skrze sessions, kdy se snažíme skládat a následně diskutovat nad rozpracovanými projekty. Samozřejmě se nám stává, že z čista jasna někoho z nás osloví tvůrčí múza, ale v takovém případě jsme častokrát bezradní, protože nám chybí pohled toho druhého.
5. Dlouho jsme o vašem projektu neslyšeli. Co se vlastně dělo?
Prakticky všechno, ale vlastně nic. Je pravdou, že projekt má za sebou tvrdý zimní spánek, ale byl potřeba, protože díky této době jsme nasbírali mnoho nové inspirace a díky tomu znovu komponujeme něco, co je neotřelé a lidem se líbí.
6. A čím to bylo způsobeno? Je to tím, že už třeba nemáte tolik chuť koncertovat?
Jak už jsem říkal v předešlé odpovědi. Jsem přesvědčen, že každý umělec má jednou za čas potřebu si tzv. „odpočinout” a tím přijít nejen na nové myšlenky, ale například se oprostit od svých starších, které by ho mohli v nové tvorbě brzdit.
7. Co bys poradil umělcům, kteří právě prochází tímto neplodným obdobím, které jste zažili?
Poradil bych jim, aby neztráceli naději a chvilku si odpočinuli. Když se jakékoli umění dělá „na sílu” tak člověka místo naplnění spíše může vysávat. V tu chvíli je nejlepší toho nechat a zajít si někam ven, za přáteli nebo kamkoli jinam a uvidíte, že za chvíli se vám múza opět vrátí.
8. Jaké máte plány do budoucna?
Již delší dobu usilovně pracujeme na albu, které bude charakterizovat jak naši současnou, tak i budoucí tvorbu. Ačkoli datum vydání je zatím stále ve hvězdách, víme, že se máte na co těšit.
9. Čeho se můžou návštěvníci Grave Night dočkat?
Trochu jiné sestavy než jste asi zvyklí, hostovat nám bude Chrom z projektu Angelzone. Bude to taky už i nějaký čas, kdy projekt dlouho nikde nehrál, tak se můžete těšit i na nový materiál.
10. Děkuji za rozhovor! Najde se u tebe něco co bys rád čtenářům vzkázal?
Děkuji čtenářům, které jsem neunudil k smrti některými svými odpověďmi, a kteří se dočetli až sem. Budeme se na Vás všechny těšit na Grave Night, která bude zcela jistě nezapomenutelným večerem!