Skinny Puppy je kanadská elektronická a industriální hudební skupina, která vznikla v roce 1982. V 80. a 90. letech 20. století si skupina získala pověst jedné z nejvlivnějších a nejinovativnějších skupin v tomto žánru, známé svými komplexními a náročnými zvukovými krajinami, stejně jako provokativními a politicky zabarvenými texty.

Raná léta kapely se vyznačovala DIY estetikou a silným důrazem na experimentování. Jejich první album „Bites“ vyšlo v roce 1985 a vyznačovalo se syrovým a abrazivním zvukem, v němž se mísily prvky industriálu, noisu a experimentální hudby. Toto album bylo dobře přijato kritikou a pomohlo kapele etablovat se jako jeden z klíčových hráčů na vznikající industriální scéně.

Koncem 80. let Skinny Puppy pokračovali ve vydávání alb a EPs, které posouvali hranice elektronické hudby. V roce 1987 vydali album „Mind: The Perpetual Intercourse“, to znamenalo pro kapelu zásadní průlom, protože se vyznačovalo uhlazenějším a ve své podstatě přístupnějším zvukem, který zahrnoval prvky funku, rocku a popu. Toto album přineslo několik hitových singlů, včetně „Assimilate“ a „Dig It“, a pomohlo kapele získat širší publikum.

V devadesátých letech Skinny Puppy pokračovali ve vývoji a zdokonalování svého zvuku a vydali řadu velmi oceňovaných alb, například „Too Dark Park“ (1990), „Last Rights“ (1992) a „The Process“ (1996). Tato alba se vyznačovala složitějšími a vyladěnějšími zvukovými krajinami a také političtějším a sociálně uvědomělejším textovým obsahem. Kapela také začala do své hudby více zapojovat živé nástroje, například kytaru, baskytaru a bicí, aby doplnila své elektronické rytmy.

Po celá devadesátá léta zůstali Skinny Puppy aktivní také na alternativní a industriální scéně. Spolupracovali s řadou dalších umělců a kapel a často je jako svůj vliv uváděly i novější skupiny tohoto žánru.

Po přestávce v polovině 90. let vydala skupina v roce 2004 album „The Greater Wrong of the Right“, které znamenalo její návrat na hudební scénu. Toto album se vyznačovalo elektroničtějším zvukem a získalo pozitivní recenze od kritiků i fanoušků. V roce 2007 následovalo vydání alba „Mythmaker“, které se vyznačovalo experimentálnějším a rozmanitějším zvukem, zahrnujícím prvky rocku, metalu a hip-hopu.

V roce 2010 kapela vydala album „Handover“, které znamenalo návrat původního člena cEvina Keye. Album získalo pozitivní recenze a bylo chváleno pro svou temnou a komplexní tematiku. Kapela se také vydala na světové turné k propagaci tohoto alba.

V průběhu roku 2010 Skinny Puppy pokračovali v koncertování a vydávání nové hudby, například „Weapon“ v roce 2013, „The Poisonous Process“ v roce 2016 a „Downsizer“ v roce 2018. Tato alba byla dobře přijata kritikou i fanoušky a ukázala schopnost kapely vyvíjet se a posouvat hranice svého zvuku.

V roce 2020 Skinny Puppy vydali „Deadlines“, své první album po dvou letech a celkově čtrnácté studiové album. Toto album představilo jedinečný zvuk kapely a získalo pozitivní recenze od kritiků i fanoušků. Kapela také ohlásila turné na podporu tohoto alba, ale to bylo nakonec zrušeno kvůli pandemii COVID-19.

V současném roce 2023 je kapela stále aktivní, koncertuje a vydává novou hudbu. Mají oddanou fanouškovskou základnu a nadále jsou považováni za jednu z nejdůležitějších a nejvlivnějších kapel na scéně elektronické a industriální hudby.

Skinny Puppy byli jednou z nejvýznamnějších a nejvlivnějších elektronických a industriálních kapel 80. a 90. let 20. století, která svou DIY estetikou, zaměřením na experimentování posouvala hranice elektronické hudby. Hudba Skinny Puppy je stále oslavována a připomínána jako jedna z nejdůležitějších a nejvlivnějších na industriální hudební scéně.

Skinny Puppy - Far Too Frail