Proč jde fetiš a klubová kultura ruka v ruce? A jak to tedy funguje? Fetiš je výrazem pro naše fantazie a posedlosti. Název je odvozen z portugalského slova feitico, což v překladu znamená obsesivní fascinace. Vznikají na základě klinicky významných utrpení nebo poškození.

Politika a pravidla

Obecně platí že se tyto kluby pevně lpí na na svých pravidlech. Při každém vstupu musí účastníci projít takzvanou „door policy“, kde vyhazovači posoudí zda můžete vstoupit do klubu. Důvod proč mají tak striktní „pravidla“ je ten, že každý klub má svůj jedinečný styl, snaží se zachovat svou jedinečnou atmosféru a rovnaký „mindset“ lidí. Vyhazovači vědí posoudit, kdo se chce jít bavit a kdo jen dívat nebo dělat problémy. Dalším klíčovým aspektem je „no photo policy“. Pokud se dostanete skrz „door policy“, před vstupem vám automaticky přelepí mobilní fotoaparát z každé strany. Proto pokud byste hledali nějaké foto záznamy z klubů na internetu, tak je nenajdete. Je překvapující, že v 21. století stále existují místa, které spatřili jen ti, kteří je skutečně navštívili. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsou tak jedinečné. Politika těchto klubů je navržena tak, aby splnila hlavní účel. Poskytnout návštěvníkům místo, kde si mohou vychutnat hudbu, kterou mají rádi, projevit se naplno a uvolnit své vlastní touhy v prostředí svobody a soukromí. V internetové době nadměrného sdílení, kde jsme souzeni za každý aspekt našich životů, se vstupem dostáváte do jiného světa, kde nejste souzeni za nic. Cílem je zažít opravdovou svobodu, bez umělých přetvářek a být kým chcete pokud hraje hudba. Žije se pro přítomný moment, ne sociální sítě. Co se stane za branou klubu, to tam i zůstane. Jsou to místa, zahalena tajemstvím, jejichž autentická atmosféra je přímo adiktivní. Mnohokrát jsou označovány také jako hedonistické nebe. 

Fetish dress code a etiketa

I když fetiš představuje kontroverzní záležitost a často se o něm nehovoří v médiích zrovna ideálně, problémy v těchto klubech bývají pouze zřídkakdy. Přísná pravidla a právě „door policy“ před vstupem zajišťují eliminaci nevítaných hostů. Například zbytečně by se chtěl hetero pár dostat do gay klubu. Neměly by tam co dělat a mohli zbytečně narušil atmosféru. Právě o takovou prevenci jde. Co se týče obtěžování, kluby mají striktní politiku, která má nulovou toleranci pro nekonsensuální chování. Pokud vás někdo obtěžuje, bude okamžitě bez výjimky vyhozen. Respektování se navzájem je pravidlem číslo jedna. Po klubech jsou vyvěšeny transparenty, které jasně zobrazují pravidla klubu. Ty se mohou mírně lišit podle toho o jaký druh klubu jde. Na internetových stránkách bývají vyvěšeny témata událostí, které si můžete prohlédnout a patřičně se na ně připravit. Co se týče požadavků na dresscode, vše co byste si oblékli v běžný den je zakázáno. Žádné rifle, bavlněná trička ale i barevné kostýmy. Nikdo uvnitř se nechce cítit jako na maškarním plese. Samozřejmě existují i ​​fetiš kluby s benevolentnější přístupem oblékání. Také nemůžete být příliš zahalení. Pokud nejste polonazí, mohou vás požádat abyste opustil klub. Nahota vytváří určitý druh větší otevřenosti. Lidé se cítí být více propojení a přátelští. Fetiš móda se točí kolem latexu, řetězů, PVC oděvů, nejrůznějších masek, doplňků a podobných extravagantních kousků. Smyslem těchto akcí je umožnit lidem volně projevit své fantazie a být nejextravagantnější verzí sama sebe. Prostředí těchto klubů má dýchat brutalismem, hardcorem a vzájemné tolerance. Co si tedy obléct? V podstatě čím méně, tím lépe. Hosté zvyknou přicházet v trenčkotu, pod nimiž mají skrytý svůj BDSM outfit. Po vstupu si následně musí nechat všechny věci odložené v šatně a hedonistická noc může začít.

Darkroom

Darkroom je zatemnělá místnost jemným nebo žádným osvětlením. Může obsahovat velkou část podlahové plochy s bludišti, malými zákoutími a může směřovat i do nižších podzemních úrovní, kde najdeme nejrůznější fetišistické atrakce, od vězeňských cel po glory holes. Fetiš kluby jsou neodmyslitelnou součástí berlínského progresivního přístupu. Pokud si myslíte, že tato místa navštěvují jen „společenští devianti“, jste na omylu. Chodí sem i lidé nejběžnějších povolání. Není ničím výjimečným, když například potkáte vychovatelku z mateřské školky nebo muže co dělá turistického průvodce. Přes den oblečení v pracovní uniformě, večer polonazí ve svých BDSM outfitech. Fetish kluby jsou zónou bez žádného posuzování, kde se setkávají nejdivočejší fantazie s realitou.