Když se mi můj bývalý přítel přiznal s touhami po oblíkání do ženských šatů a venčení na vodítku v silonkách, téměř jsem to nerozdýchala. Nicméně v mém mladém absolutně nezkušeném já spatřující maskulinitu jen v podobě hrdinsky se tyčících mužů nad svými pokornými  ženami, to vzbuzovalo něco až hříšně zvědavého. Viděla jsem možnosti randit s dívkou i klukem zároveň. Jaká legrace! Celková komplexnost crossdressingu ovšem netkví jen v triviálním převlékání.

Crossdressing
Crossdressing může být komplexní záležitost

Seznámení s crossdressingem

Oč tedy jde? Po vizuální stránce to není nic tak komplexního. Již zmínění muži s oblibou v kouscích z ženského šatníku a naopak i ženy upřednostňující ten pánský.

Osobu praktikující crossdressing můžeme pochopitelně popsat jako crossdressera. Tato praktika se jistě bude většině z nás, byť možná nevědomě, pojit s transvetitismem. Totožné to ovšem není. Scéna postarších travesti umělců nebo i mladých a svěžích drag queens a drag kings můžeme běžně vidět i ve vanilkovém mainstreamu. S pionýry mazání genderových rozdílu a cisheteronormativity se nám jistě spojí zvučná jména jako česká ikona Chlorophyle von Needle, věnující se burlesce nebo slovenská Slaytiiina, na kterou se můžeme těšit na naši březnové fetish akci Freak Show.

Ne každý crossdresser je transvestita. K oblékání šatů opačného pohlaví mohou vést i jiné motivy než fetišistické. Na typického fungujícího člověka 21. století je vyvíjen brutální nátlak a vývojové podmínky, kupříkladu v nestabilním zázemí, mu vůbec nepřilepší. Zatímco žena v mužském oblečení je kompletně normalizovaná realita, muž v šatech či sukni je vidina, která společnost stále pobuřuje.

Říká se, že šaty dělají člověka
Říká se, že šaty dělají člověka

Možným východiskem se tedy nabízí veřejný či intimní crossdressing. Může nám pomoci najít bezpečný přístav pro naši realizaci a hledání sebe sama. Své si najdou třeba potencionální trans osoby, jenž díky prostému převléknutí zjistí svůj stav a můžou tím velmi pozitivně ovlivnit celý svůj budoucí život. Naopak velkou fanbase má crossdressing i mezi cishet muži, kteří jej využívají jako zpestření k běžným D/S hrám či skutečně k léčbě minulostních traumat.

Ke kýženému terapeutickému výsledku se dá dopracovat. Ovšem naše osoba se musí zbavit veškerého stresu ze zesměšnení a nejlépe se svěřit osobě, které hodně důvěřuje.

Máte-li ve svém okolí někoho, kdo by měl chuť obléknout se jako opačné pohlaví, buďte vstřícní. Můžete svým blízkým hodně pomoci.

Mít možnost prožívat své skutečné, já je pro psychické zdraví důležité
Mít možnost prožívat své skutečné, já je pro psychické zdraví důležité

Odhoďte stud a přečtěte si i další články ze série Kink review.