Propracovaný videoklip a vyrovnaná fúze industriálního metalu se synthwave - tak bych nejspíš označil novinku skupiny Rammstein s názvem “Deutschland”.


Po 8 letech čekání jsme se konečně dočkali nového videoklipu a opravdu bylo o co stát. Provokativní videoklip, který je místy až krutě realistický, nám ukazuje umělecky pojatý průřez dramatické minulosti, ale i budoucnosti německého státu.


Prvním snímkem není nic jiného než Bitva v Teutoburském lese. Ta představuje jednu z nedrtivějších porážek v římské historii, která definovala hranice Germánie. Dále si můžeme všimnout například pádu vzducholodi Hindenburg, církevní představitele brodící se krysami, a nejvíce probírané záběry z koncentračního táboru. To vše doplňují záběry z futuristické budoucnosti.

Hlavními postavami v klipu jsou samozřejmě členové kapely, kteří jsou zde vyobrazeni v různých rolích. Pro ucelení tváře jako celku si vybrali (zřejmě záměrně) ženu tmavé pleti, která v tomo snímku představuje pohromu.

Co se ale týče textové stránky, kontroverzní je i text písně, který doposud nebyl oficiálně zveřejněn. Ten obsahuje skrytý význam, který nemůžeme bez oficiálních lyrics plně pochopit. V písni se také nacházejí sub-vokály, obsahující sousloví, která odkazují například na starší texty kapely.

‚‚Nevkusné a nemorální‘‘

„S tímhle videem překročili všechny meze. Takové znevážení holocaustu, jak ho podává kapela, je nezodpovědné,“Charlotte Knoblochová

Jako teaser písně sloužil záběr z nejvíce kritizované části klipu, které vyobrazují skupinu jako vězně koncentračního tábora na šibenici. Největší vlna kritiky tedy přišla ze strany židovských spolků. Členové skupiny ani hudební vydavatelství se ke kritice nijak nevyjádřily a dva dny od zveřejnění ukázky představili kompletní klip. Někteří kritici volají dokonce po zakázání a stažení celého videa.

Současný předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster k tomu poznamenal, že mnoho umělců ve svých dílech pracuje s holocaustem důstojnou a etickou cestou. "Ale kdo zneužívá holokaustu k marketingovým účelům, koná zavrženíhodně a nemorálně."

 

Výkonným producentem se stal režisér a grafik Specter Berlin, vlastním jménem Eric Remberg. Nový singl pochází z připravovaného alba, jehož vydání je ohlášeno na 17. května letošního roku a nebyli by to Rammstein, kdyby klip nevzbudili vlnu kontroverze. Rammstein vystoupí 16. a 17. Července i na fotbalovém stadionu v Pražském Edenu, v rámci evropského turné.   Rammstein - Deutschland (Official Video)