Webový magazín obscurefreaks.cz přináší exkluzivní rozhovor s Lukreciem Changem, jedním z výrazných jmen české hip-hopové scény. Od jeho počátků v roce 1998 s Rhymes Street Squad až po jeho aktuální úspěchy v rapovém světě a filmové branži. Prozkoumáváme jeho vzestup od legendárních skladeb jako „Pohádka“ až po nejnovější projekty jako „Na Férovku“. Přečtěte si více o jeho umělecké cestě, spolupráci s dalšími interprety a jeho vize pro budoucnost.

Jaký byl tvůj první kontakt s hip-hopovou kulturou a co tě přivedlo k rozhodnutí stát se rapovým umělcem?

Zdravím vás, od 4 let jsem začal vnímal hudbu od krále popu Michaela Jacksona. Začal jsem tančit podle něho a později se ke mě dostaly kazety jako Ice-T, Kris Kross, Vanilla Ice, Dr.Dre atd. To byl můj první kontakt s USA rap music. Pak jsem si začal s klukama venku hrát na rapery a zkoušet jejich gesta. První sloky a první CZ rap, co jsem slyšel, byl Chaozz, Televize. V té době jsem si řekl, že tohle bude moje cesta, jak se v hudbě prosadit. Dětské sny začaly.

Můžeš nám povědět o svých začátcích s Rhymes Street Squad a tvém prvním vystoupení na scéně?

Dostal jsem se do komunity kluků, kde se začal dělat rap na plné koule a chtěl jsem být součástí. RSS měli už natočenou první kazetu a já se učil ve studiu a koukal, jak se nahrává. 1998 se začala natáčet druhá deska RSS a já jsem už začal ve studiu nahrávat první singly, bylo mi 14 let. Pak začaly první koncerty v našem městě. Byl jsem v čele a snažil se vystupovat jako profík. Nevím proč, ale měl jsme takové ambice. Pak už těch show přibývalo a já byl stále připraven.

Jaký je tvůj tvůrčí proces při psaní textů a skládání hudby? Odkud čerpáš inspiraci pro své písně?

Inspirace je většinou z běžného života, ulice, rasismus, nepokoje, láska, rodina, závist, úspěch, zklamání, peníze, konkurence, pouliční rvačky, ring, tohle je všechno rap style.

VOODOO808 - PRÁCE (FT. LUKRECIUS CHANG) PROD. @VOODOO808

Kromě hudby jsi se také zapojil do bojových umění. Jaký vliv měla tato záliba na tvou uměleckou dráhu?

Ano, jaký malý kluk jsem koukal na VHS kazety, Krvavý sport, Pěst plná hněvu, Rocky. Byla to doba, kdy tohle byl únik před realitou. Pamataji si, že jsme stál u TV a trénoval kopy a údery. Začal jsme to kombinovat na rap show, kopy a rap. Byl jsem odlišný od všech, MC měl jsem choreografii. Viděl jsem na publiku, že to funguje, tak jsme to začal zapojovat víc a víc. Pak přišly první Wu-Tang klipy kde byl Shaolin, a bylo jasné, co bude následovat.

Máš nějaký konkrétní zážitek nebo projekt, který pro tebe znamenal zlom v kariéře?

Rok 2009, můj první sólo projekt Jedinečný. Pryč od lidí, co mi zkazili všechno a nebyl na ně spoleh. Začal jsem svůj projekt a měl jsem klid na duši. Konečně volnost a svoje pravidla, svoje finance, svůj přehled. Zkušenosti, co jsem nasbíral, jsem mohl konečně využít.

Jak vzpomínáš na účast v rapové soutěži THE MAG WRAP? Jaké byly tvé pocity a dojmy během této soutěže?

Už potřetí jsem se přihlásil do soutěže a až teď mě vybrali na casting. Byl jsem docela překvapený z poroty, jejich sestavy. Smack a já máme spolu klip a pár akcí. Jsem soutěživý typ, takže jsem věděl do čeho jdu. Pochopil jsem, že jsem tam nejstarší, ale i přesto jsem se snažil. Je to skvělá zkušenost a super promo. Takových soutěží více, počítejte se mnou.

Lukrecius Chang - WRap 2024

Co tě motivovalo k rozšíření svých uměleckých aktivit do filmové branže a jaká byla tvá nejzajímavější zkušenost s natáčením?

Od mládí jsem uvažoval, že když nebude hudební kariéra v pohodě, zkusím akční filmy natáčet nebo se zúčastnit natáčení. Celkem jsem natočil jedenáct filmů, kde účinkuji, z toho pět hlavních rolí. Největší úspěch měl film Syn. Pak tenhle rok společný projekt Na Férovku. Chtěl jsem změnit romskou kinematografii, protože filmy o romech jsou zlé. Ztvárnil jsem romského hrdinu, který umí bojové umění a jde příkladem. Určitě budu dále pokračovat v natáčení akčních scén.

Jak vnímáš svou roli a vliv na romskou komunitu prostřednictvím své hudby a dalších aktivit?

Upřímně jsem to nějak od roku 1998 nevnímal vůbec, až později v roce 2003 jsem zjistil, že jsem byl průkopník v romském rapu a celkově bojovník, co začal dělat a tvořit tyhle věci. A teď, když každý kopíruje každého, se můžu jen smát, protože kdo nezažil ten neví nic. Romská komunita je divoká. Určitě jsme hrdý svého původu.

Jaké máš plány a cíle do budoucna, jak v hudbě, tak v jiných oblastech?

Momentálně je velká změna, a to taková, že mám manažera David Kalina, který mi pomáhá a radí se se mnou, co budeme dělat atd. Plánuji různé spolupráce, solo singly, natáčení klipu, natáčení filmu, podcasty, rozhovory, focení pro média partnery, zápasy v light contact kickboxu. Taky rád píšu recenze na akční filmy, jsem kronika rapu a sběratel CD.

Máš ještě nějaký vzkaz pro čtenáře našeho webu obscurefreaks.cz?

Chtěl bych vám popřát co nejvíce čtenářů, a super recenze. Děkuji za rozhovor moc jsi toho vážím. Zdraví vás, Lukrecius Chang!