Úspěšná komedie Párty Hárd Martina Pohla, která je inspirovaná komediálními filmy pro teenagery z přelomu tisíciletí, se dočká pokračování. První film je fanoušky chválen za to, že si zachovává striktní a zvrhlý humor, který je tomuto režisérovi/rapperovi vlastní a zároveň je plný narážek a kulturních referencí nejen na ZNK svět a jeho postavy, ale i na jiná díla popkultury. Pokračování nesoucí název Párty Hárder zamíří do kin na konci června.

záběr z filmu Párty Hárder, zdroj: donio.cz

Řezník má s filmy podstatně delší zkušenost, než byste možná čekali

Martin Pohl alias Řezník, který začínal svou uměleckou kariéru vývojem herní série Život není krásný ještě předtím než v roce 2005 vydal první rapovou desku, je odmalička fanouškem filmů. Mezi jeho nejoblíbenější filmy patří kultovní Braindead, které režíroval Petr Jackson a právě ten je pro jeho celou tvorbu příznačný. Tvrdost a absurdita, které jsou synonymem Řezníkovi hudební tvorby, jsou i atributy jeho filmové produkce.

S každým dalším filmem lze z díla cítit větší sebejistotu a to, že se v nich jistá forma amatérismu (ačkoliv by bylo na místě možná použít jiného termínu) stále vyskytuje. Slouží však jedině k dobru věci. Snímku Deprivační staniol (2006) se podařilo získat hlavní cenu na festivalu amatérských filmů v Ostravě. Život není krásný (2008) a Jehovova pomsta (2010) se zase stali kultem i mimo „sodomagoří“ bublinu. Máma má raka (2016), dílo, které je z Řezníkových počinů možná nejbrutálnější, je i prvním filmem, kde se vyskytuje i kultovní postava vařiče pervitinu Grunzy.

Film Párty Hárder
záběr z filmu Párty Hárder, zdroj: donio.cz

Párty Hárder jako umění odporu i tribute filmové klasice

Párty Hárd vzniklo tak trochu jako odpor režiséra k našemu zkostnatělému systému finančních grantů poté, co byla žádost o finanční podporu filmu Prokopat se ven o „divokých“ českých devadesátkách z pera Pohla, Bruna Ferrari a Čestmíra Kopeckého zamítnuta. Právě tímto filmem Pohl odkazuje (a do jisté míry možná i vzdává hold) teen komediím jako American Pie, Van Wilder: Party Liaison (česky jako Sexy party) a dalším podobným kouskům.

Atmosféra a především soundtrack opravdu navozují atmosféru těchto filmů, ale za to s krásně českým nátěrem, navíc s Řezníkovým rukopisem. První díl sledoval především postavu Petra a jeho kamarádů, Mikyho a Tomáše, kteří společně uspořádali party, na které si měli najít nějakou tu holku a trochu postoupit na žebříčku školní popularity. Shodou náhod se ale z obyčejného mejdanu puberťáků stane akce různých fetišistů a „úchyláků“ (ztvárněných lidmi především kolem tattoo/piercing salonu Hell).

Film Párty Hárder
záběr z filmu Párty Hárder, zdroj: donio.cz

Je na místě vyzdvihnout postavu Krysy, kterého ztvárnil Miroslav Čáslavka, jenž si zahrál Marka ve filmu Mandragora inspirovaným dokumentem o mladých prostitutech v Praze Tělo bez duše. Obě díla pochází od režiséra Wiktora Grodeckiho. Paradoxně tak Čáslavka hraje porno režiséra Krysu, který jeho původní filmové postavě dával sodu. Celá tato „krysí“ pasáž se odkazy k Mandragoře jen hemží.

V novince podle traileru, ale například i podle rozhovorů s režisérem, v druhém dílu znovu neuvidíme postavu Péti (Jakub Kilián). Děj se tak zaměří na Mikyho (Adam Bohatý) a Tomáše (Daniel Žáček) a také na záporáka z prvního dílu Poulíčka, kterého fantasticky zahrál Adam Ernest. Miky a Tomáš vyrazí k Máchově Jezeru, kde se má konat obrovský mejdan – hudební festival Summer Massacre.

„Nakonec se jim však dostane zcela jiné zkušenosti, kdy se musí potýkat s konkurenční partou potetovaných machýrků, nedostatkem holek, Poulíčkem, prudérní starostkou, legendou o rybích lidech a kolonostomií. Užijí si léto, nebo selžou a čekají na ně leda tak ponížení, nedobrovolný celibát a Srbské milice?“ píše se v úvodu ke crowdfundingové kampani k filmu.

Film Párty Hárder
záběr z filmu Párty Hárder, zdroj: donio.cz

Mimo toho, že se novinka posune co se stopáže týče, bude mít navíc i mnohonásobně větší rozpočet. V kampani na platformě Donio se vybralo přes 1 200 000 korun. Snímek je v produkci Bontonfilm a zamíří tak do regulérního programu kin. Myslím, že se bude zajisté na co těšit.

Martin Pohl má jako zbraň svůj břitký a osobitý humor. A ona do jisté míry nepřístupná forma „okatého amatérismu“, tkvící hlavně v práci s kamerou a takřka nesmyslných hláškách odděluje zrno od plev. Může se tak bez nadsázky jednat o filmovou akci roku, právě pro svojí netradičnost, kterou zaútočí na kina plná „krásných českých komedií“. Premiéra proběhne 23.6. letošního roku.

PÁRTY HÁRDER (Official Teaser)