„Lidstvo je mor, který ničí tuto planetu a páchá zlo samo vůči sobě .“ – Ice Doll

Už nejspíše víte o kom bude v dnešním článku řeč. Připravil jsem si pro Vás zajíždku do Brna, kde vznikla nekompromisní “Cyberpunková” kapela, kterou není nic jiného než uskupení Plague Called Humanity – vyrovnaný souboj dvou žánrů Crustu a EBM.
Na pár otázek otázek nám odpoví frontman kapely Alex (IceDoll), známá tvář Brněnské goth dj scény.

Ahoj Alexi. Na úvod bych se tě rád zeptal, jestli bys nám projekt mohl více přiblížit?

Ahoj, jsme banda pankáčů co miluje elektroniku a podle toho to tak i vypadá. Hrajeme mix crust punku s EBM. Zajímáme se o Cyberpunkovou ideologii a tuto fascinací přenášíme i do naší hudby.

Představil bys nám prosím členy kapely a jejich místo ve výsledném zvuku?

Začínali jsme ve třech (kytara, vokál a klávesy), ale po zásadní změně sestavy jsme se rozrostli o bubenici BereNiku, ktera správně “nakopla” náš současný zvuk. O skládání hudby se dělí klávesák Dave s kytaristou Cypherem a já mám na starosti vokály a finální postprodukcí(takový facelift) skladeb.

Dále bych se tě chtěl zeptat, jak vlastně jméno a celá myšlenka, která se týká kapely, vznikla?

Kolem roku 2010 mně osvítil inzerát na jistém gothic rockovém foru: Kytarista hledá spoluhráče do industrial / cyberpunk kapely. Řekl jsem si „do toho jdu“! A tak nějak jsem se poznal s Cypherem. Hned na první pivní poradě jsem nadhodil že bych měl pro kapelu i jméno a to „Plague Called Humanity“, po druhém pivě bylo schváleno.

Chystáte po EP Disconnection další album nebo se soustředíte na jednotlivé singly?

Momentálně děláme na materiálu pro první plnohodnotnou desku, která bude obsahovat přibližně 9 novych songu. Předtím ale vyjde EP “Anarchy”, které v nejbližších dnech jdeme nahrávat do studia.

Už hrajete s kapelou nějaký ten pátek a prošli jste změnou jak sestavy, tak i částečným přeorientováním žánru. Máte v planu i do budoucna žánr nějakým stylem upravovat či vést k nějakému ideálu, nebo současná podoba odpovídá prvotní myšlence kapely?

Prvotní myšlenka kapely bylo hrát něco jako Psyclon Nine, ale s příměsí crust punku. V podstatě se jí stále držíme, ale každý nový song reflektuje naše současné nálady a ani nechceme hrát furt to stejné a držet se mantinelu. Každá nová věc, kterou uděláme, je plus mínus jiná. Nejspíš ještě nějakou drobnou změnou projdeme, ale momentálně jsme ve stavu, se kterým jsme spokojení a hlavně náš zvuk baví nejenom nás, ale i lidi, což je to hlavní.

Čerpáte inspiraci i z nějakých dalších kapel a u kterých si osobně myslíš že se jejich sound blíží vaší tvorbě?

Jak jsem již říkal, naší inspirací byly Psyclone Nine, ale vlastně tím, že každý v kapele poslouchá něco jiného se samozřejmě i něco z toho reflektuje do společné tvorby. Určitě bych jako naše vzory označil KMFDM, NIN, FLA, Vanessu nebo Atari Teenage Riot. Potom z crustu milujeme Skitsystem, Tragedy a Catharsis.

Máte už za sebou nějaká ta vystoupení. Najdou se tak už i nějaké zážitky ze zákulisí se kterými by ses mohl podělit?

Hehe, zážitku by se našlo víc než dost. O našich průserářských začátcích, kdy jsme dostali ihned po prvním koncertě zákaz hraní v tom klubu. Obskurní bylo i to, jak nás v Kroměříži vykázali z klubu za “sluníčkářství”. Skvělé zážitky jsme si odvezli z Czech Death Festu, kde nás až nečekaně dobře přijali metalisti. Užasné bylo headlinovat Maďarskému gothic festivalu OGT v Budapeští.

Dost mě taky zaujal pojem, který často zaznívá ve spojitosti s vašim žánrem, a tím je “Cyberpunk”. Vysvětlil bys, co si pod tím pojmem máme zrovna představit?

My s Cypherem jsme vlastně na původní vlně cyberpunku na začátku 90tých let vyrůstali. Je to taková víze dystopické temné budoucností, která bohužel čeká všechny z nás. My jsme tento výraz použili jako označení našeho hudebního žánru, protože textově a ideově z něho hodně čerpáme a hudební stránka věcí nezapadá ani do punkové škatulky, ani do post-industriální.

Otázka, která by určitě měla padnout se týká vašich vystoupení pro rok 2019, mohl bys nám říct na co se můžeme těšit?

Letos chceme častěji koncertovat a hlavně víc projet Evropu. Koncertní sezónu začneme 19. ledna v Rožnově pod Radhoštěm po boku skvělého rakouského industriálu Phal:Angst. Letos nás čekají koncerty v Mariboru, Vídní, Brně, Praze, Miláně, Grazu a na dalších místech v ČR i v Evropě.

Díky za rozhovor, máš ještě na srdci nějaký poslední vzkaz pro čtenáře webu Obscure Freaks?

Žerte hovna a podporujte kanibalismus! A také se stavte na některý z našich koncertů :)

Plague Called Humanity - Live @ Brno (Official live video)

 

 

Concert list