Dobročinná nestátní organizace ROZKOŠ bez RIZIKA (zkráceně R-R) podala svou pomocnou ruku za více než třicet let své existence tisícům klientek a klientů z šedé zóny sexuálního byznysu. Byznysu, který často řadí jeho pracovníky na okraj společnosti, kde není téměř nikdo, kdo by se zajímal o jejich problémy či sociální a zdravotní situaci. Tyto problémy však ve výsledku dopadají na celou naši společnost.

Organizace R-R tyto dopady zmírňuje, seč jí síly stačí, díky týmu odborných pracovníků, kteří jsou rozmístěni v síti poradenských center. Kromě toho však nabízí i možnost terénních výjezdů a přijet přímo tam, kde je pomoci třeba.


„Podporujeme sexuální pracovnice a pracovníky při vytváření vlastních limitů a hranic v profesním a osobním životě a předcházení a snižování rizik spojených s touto prací ve zdravotní, psychické, sociální a legislativní oblasti,“

říká o sobě organizace ROZKOŠ bez RIZIKA

Práce jako každá jiná?

Ženy a muži z týmu ROZKOŠ bez RIZIKA vyznávají filozofii respektu, otevřenosti a porozumění. Z jejich pohledu je práce v sexuálním byznysu práce jako každá jiná. Tento přístup sice může být pro řadu běžných lidí přinejmenším kontroverzní, je ale otázkou, zda je bez něj vůbec možné řešit problémy, které z fenoménu sexuálních profesí vyvstávají?

Aby se v diskuzi narovnala pozice těchto profesí vůči ostatním, nahrazuje R-R řadu termínů, které jsou ve společnosti dlouhodobě negativně vnímané a místo nich užívá emocionálně neutrální výrazy. Proto nemluvíme o prostituci, ale sexuálním byznysu, sexualní profesi nebo práci a o sexuálních pracovnících namísto prostitutů/prostitutek.

Do sexuálního byznysu se ovšem neřadí pouze prostituce, ale jakákoliv činnost, která uspokojuje sexuální a erotické potřeby platícího zákazníka. Sexuální pracovníci tak svoje služby nemusí nabízet jen na ulici či v privátu, ale také online či na erotických telefonních linkách. Sexuální pracovnice a pracovníci se mohou také pohybovat v pornoprůmyslu, či se věnovat „pouze“ striptýzu nebo například poskytovat erotické masáže.

Jak ROZKOŠ bez RIZIKA pomáhá?

Pracovníci a pracovnice R-R se s klienty snaží řešit jakékoliv problémy, které práce v tomto odvětví přináší. Vzdělávají své klienty a klientky, aby svou profesi, když už, vykonávali co nejvíce bezpečně a legálně a těm, kteří mají zájem, pomáhají sexuální byznys opustit.


„Klientku potkáváme v terénu poprvé, říká, že pracuje v sexbyznysu jen pár týdnů a nechává se kompletně vyšetřit v sanitě. Po tom, co máme k dispozici výsledky vyšetření, zjišťujeme, že se nakazila kapavkou. V rámci terénního výjezdu klientce předáváme všechny potřebné dokumenty k léčbě, klientka nese informaci těžce. Poskytujeme krizovou podporu a motivujeme k návštěvě poradenského centra, kam klientka nakonec přichází a v léčbě úspěšně pokračuje. V průběhu spolupráce se rozkrývají další témata — jak si najít vhodné bydlení, novou práci mimo sexbyznys, podpora při vyřizování potřebných dávek. Vzniká tak prostor pro další možnou spolupráci.“

Výroční zpráva ROZKOŠE bez RIZIKA 2021

ROZKOŠ bez RIZIKA pomáhá i veřejnosti

Kromě pomoci sexuálním pracovníkům v těžkých životních situacích nabízí ROZKOŠ bez RIZIKA své služby také veřejnosti. Pořádá různé přednášky, besedy a vůbec se snaží šířit osvětu především v oblasti bezpečného sexu.

Jejich sanitu můžete vidět také na různých veřejných akcích, kde máte možnost nechat zdarma otestovat na pohlavně přenosné choroby a právě jednou z takových akcí bude i Freak Night 2023

V sobotu 24. června od jednadvacáté hodiny tak budete mít jednak možnost vidět tým R-R v akci, ale také zajistit, jestli jste na tom se zdravím skutečně tak dobře, jak si myslíte. Není totiž neobvyklé, že i pohlavní nemoci probíhají bezpříznakově. S potvrzením od R-R si však můžete své rozkoše užívat skutečně bez rizika.

Chcete vědět víc?

Spoustu dalších informací o činnostech Rozkoše bez rizika, problematice sexuálního byznysu, ale také o dalších možnostech testování pro veřejnost naleznete na webu rozkosbezrizika.cz, na facebooku RozkosbezRizikaOfficial nebo na instagramovém profilu rozkosbezrizika.

ROZKOŠ bez RIZIKA