Neboj se, nehodlám tě mořit zdlouhavými k smrti vyčerpávajícími filosofickými úvahami. Pravdou ale je, že podobné otázky člověku problýsknou hlavou, když čelí něčemu, co není schopen plně mentálně pojmout. A něco takového se mohlo přihodit mnoha lidem, kteří kdy narazili na šokující až extrémní práci drag make-up umělkyně, performerky a instagramerky Salvii.

Pseudonym této prazvláštní persony, která by se dala nazvat ztělesněním individualismu, temným nástupcem avantgardy nebo živoucím duchem posthumanismu, odkazuje na píseň Salvia Path od indie rockové kapely Teen Suicide, ale také na proslulou halucinogenní rostlinu šalvěj divotvornou. A skutečně, její tvorba prostoupená futurismem, fetišem a tělesnými modifikacemi může působit jako vize na skutečně zlém bad tripu.

Sama Salvia však tvrdí, že krása je subjektivní. S takovým tvrzením není pro mnohé těžké se ztotožnit, přesto už leckomu nemusí být za lehko pochopit, že její tvorbu někdo skutečně považuje za krásnou. Inu – statisíce followerů na Instagramu vypovídají v její prospěch.


Salvia se narodila 28. srpna 2001  v britském Wallesu, kde se začala formovat i její tvořivost. Už od dětství malovala obrazy s nádechem surreálna, na kterých zachycovala prazvláštní deformované bytosti mimozemského vzhledu. Oslovilo ji však také kouzlo fotografie, především portrétu a začaly tak vznikat multimediální výtvory spojením obou uměleckých forem. Od třinácti let se začala věnovat líčení a primární kreativní plochou se tak stalo její vlastní tělo.

Škála zdrojů, ze kterých Salvia čerpá svou inspiraci, je pestrá. Od výstředního umělce Leigha Boweryho, přes módní přehlídky Alexandra McQueena až po artové videoklipy Lady Gaga. Zároveň v Salviině práci můžeme pozorovat čistě osobní specifikace. Až obsesivně časté využití bílé barvy či výrazná vysoká čela. Nezřídka se také objevují plastové trubičky, různé lékařské protetické pomůcky či figuríny. Využívá vosk, latex či silikon, paruky a nezdráhá se to vše podtrhnout až absurdní úpravou ve photoshopu.

Své štěstí se rozhodla zkusit v Londýně, kde se přiblížila gotické scéně a střetla s dalšími představiteli alternativního umění a módy. Nejvýznamnější pro ni bylo seznámení se zpěvačkou Jazmin Beam, která je také známá pro svůj výrazný  groteskní make up a setkání s umělcem, kurátorem a DJem Parma Hamem.

Ze setkání s Parma Hamem vzešla kolaborace v podobě projektu NULLO. „ Nullo“ je zkratka pro pojem „nullification“, který označuje druh tělesné modifikace, při níž se dobrovolně odstraňují genitálie či ňadra a dochází tak k anulování pohlavní příslušnosti. Tento velmi expresivní underground projekt v sobě sdružuje prvky módy ,BDSM či fetiše a živé performance.

Salvia se však do podvědomí dostala i mimo underground nebo Instagram. Její tvorby si všiml  uznávaný a oceňovaný francouzský návrhář amerického původu, Rick Owens, který Salviu oslovil ke spolupráci a tak její talent v pouhých osmnácti letech zazářil také na předváděcích molech na Pařížském týdnu módy v roce 2019, kde modelkám propůjčila make up a SFX efekty ve stylu “Salviina vize krásy“.

Dostala se také do hledáčku prestižního módního časopisu Vogue a objevila se tak v Youtube  sérii Extreme Beauty Routine, kterou časopis produkuje a kde jinak uzavřená umělkyně dává nahlédnout do svého soukromí a předvádí průběh vzniku svého make upu.

Inside Salvia’s Extreme Beauty Routine | Vogue

Ve vodách internetu se však neustále setkává s hate komentáři či cenzurou ze strany sociálních sítí. Její tvorba je pro ni však osvobozující a tvrdí, že v hávech svých výtvorů se cítí bezpečně. Hatery tak snaží ignorovat a raději si užívá tisíce fanoušků, kteří ji podporují a které inspiruje. Jejím hlavním poselstvím je totiž čelit svým strachům a překonávat sebe sama.


Dnes již bohužel nepracuje na žádném velkém projektu, nebo to alespoň není známo. Její Instagram je však stále aktivní. Ve své tvorbě stále pokračuje a nic nenaznačuje, že by tomu v budoucnu nemělo být jinak. V současné době též vybírá pomocí crowdfundingu prostředky na operaci změny pohlaví, neboť Salvia je trans žena.


Přejme ji tedy štěstí, ať nás může nadále šokovat a fascinovat. A hezký den i tobě a těším se až ti budu zase příště vyprávět o dalších normálu se vymykajících tématech!