Gotická subkultura může být vnímána jako hnutí, které zahrnuje cokoliv od literatury, filmu nebo hudby. V dnešní době se gotika vyznačuje důrazem na nihilismus a odkazuje se na historii subkultury.
Literatura se týká fascinace vším temným a pochmurným. Za cíl si klade hledat krásu tam kde ji ostatní nevidí.
Mezi představitele patří jeden z prvních prokletých básníků, François Villon. Pod označení prokletí básníci patřili umělci, jejichž život a díla nějakým způsobem pohoršovali společnost.
Koncem 18. století vzniká subžánr zvaný gotický román, který je typický pro období preromantismu a romantismu. Hlavní postava v něm nejčastěji čelí krutému osudu a temnému divokému a depresivnímu prostředí v jeho okolí. Mezi nejznámější autory patří například Edgar Allan Poe, Mary Shelley nebo Alexandr Puškin. Ikonickým dílem se stala kniha Dracula od autora Brama Stokera. Mezi významné díla 19. století patří i knihy Oscara Wilda Obraz Doriana Graye, Strašidlo cantervillské.
Velkou roli v gotické literatuře hraje Apollinský a Dionýský princip. Apollinský princip vyzdvihuje racionálnost a posedlost tvorbou. Naopak Dionýská část vyhledává temnou podstatu dění a upřednostňuje životní styl.
Další důležitou složkou gotické subkultury je film. Pod ten patří německý expresionismus, ale také temný surrealismus. Mezi nejvýznamější režiséry patří například Luis Buñuel. Ten v letech 1929 natočil známé dílo Andaluský pes. K surrealistické tvorbě přispěl i umělec Salvador Dalí.
Významné se staly filmy produkce Universal Classic Monsters nebo Hammer Film Productions, ve kterých si zahráli i herci jako Christopher Lee nebo Peter Cushing. Roger Corman točil adaptace Poeových románu. Hammer Film Productions ovlivnila i Tima Burtona v jeho tvorbě. Horor byl v kinematografii stále populárnějším fenoménem a to i kvůli filmu z roku 1977, který byl režírovaný Dariem Argento Suspiria.
Hlavním základem subkultury je však především hudba. Žánry, které se dnes označují jako goth, byly podmnožinami britské punkové scény. Mezi žánry, které dnes patří pod gotickou subkulturu patří především post-punk, darkwave, gothic rock či deathrock.
Proto-punk je žánr který vznikl v 60. letech 20. století a podílel se na vývoji punk rocku. Pod tento žánr patří například skupina The Doors, která se stala první kapelou, která byla označena termínem gothic rock. Kontroverzní se stala píseň The End z roku 1967, která obsahovala morbidní texty o smrti. Dalším představitelem proto-punku byla popová zpěvačka Nico, kterou dnes označujeme jako první moderní „goth girl”. Mezi jedno z jejich nejvýznamnějších děl patří píseň Facing the Wind, která vyšla roku 1968.
Post-punk se stal nejdůležitějším žánrem pro vývoj gotické subkultury, který vznikl v druhé polovině 70 let 20. století. Skupina Joy Division se stala zásadní pro budoucí hudební průmysl kvůli svému jedinečnému zvuku. Mezi nejznámější písně patří Love Will Tear Us Apart, která vyšla v roce 1980 před sebevraždou frontmana kapely Iana Curtise.
Skupina Siouxsie and the Banshees patří mezi představitele positive-punku. Uznávaným se stal singl Israel, který byl poprvé vydán roku 1980. Téhož roku vyšla i skladba A Forest kapely The Cure.
Mezi oficiálně první gothic rockovou skupinu se řadí kapela Bauhaus se singlem Bela Lugosi's Dead z roku 1982, která se stala jakousi hymnou gotického hnutí. Píseň má totiž jméno podle filmové hvězdy Bela Lugosi, která je známá svou rolí ve filmu Dracula. Zde patří i skupiny jako The Damned nebo The Sisters Of Mercy.
Svá nejlepší léta gotická subkultura zažila v druhé polovině 80. let a našla si velké množství příznivců. Otázkou však je jaké vyhlídky má tato subkultura do budoucna.
Joy Division - Love Will Tear Us Apart