Je vám toto téma povědomé? Mělo by! Umění shibari totiž zažívá znovuzrození a to po celém světě!

O co se ale vlastně jedná? Jak se mohu tomuto umění mohu naučit? A je nějaká scéna i v České republice?

Na tyto otázky a mnohé další se vám pokusím v tomto příspěvku odpovědět.

O co se vlastně jedná?

Vznik tohoto japonského typu bondáže, se datuje k 17. století. Tato metoda se primárně užívala v Japonsku k znehybňování vězňů (vázání splňovalo prakticky funkci dnešních pout). Postupem času se díky rostoucímu zájmu společnosti o nové přístupy k BDSM stal ze shibari dominantní symbol japonské kultury.

Shibari nebo kinbaku?

Dobrá otázka, kterou je důležité si položit je zda teda vážu tedy shibari či kinbaku? V tomto se názory hodně různí i mezi odborníky, historiky a samotnými riggery. Odpověď bude však komplikovaná. Samotné slovo shibari v japonštině 縛 znamená doslova 'svazovat/vázat', existují názory, že tento způsob hraje primární roli hlavně v technice a přesnosti uzlů, kdežto kinbaku se soustředí spíše na emoce, smyslnost.

Ovšem hlavní cíl, který mají obě techniky je a bude to samé-touha po bezmoci, znemožnění pohybu, pocit degradace a nemilosti ale dokonce i terapeutický prožitek z vázání, mazlení s provazy, pocity bezpečí a získání či navrácení důvěry k vázajícímu/vázanému protějšku.

Shibari v Česku

Oblíbenost tohoto druhu bondáže se již dostala i do České republiky, kde je již naprosto snadné sehnat veškeré potřebné vybavení ať už se jedná o jutové provazy, karabiny, závěsné kruhy nebo jiné pomůcky, které mohou zpříjemnit prožitek během vázání. Tyto produkty můžete nalézt na webu provazem.cz, který je v současnosti jediný obchod, který nabízí komplexní vybavení pro shibari.

Největší pozornost v oblasti českého shibari má Subspace. Subspace je studio, které pořádá setkání, workshopy, přednášky a vystoupení s tématikou shibari. Důležité je však zmínit i další podstatná místa, kde se dá tomuto umění naučit. Mezi ty patří i Domeček k v Brně nebo ostravská Klubovna. Významnou akcí ve scéně je primárně Rope Spirit. Ten představuje večer věnovaný krásám japonské bondáže, který je vedený riggerkou z Čech, Ednou. Za zmínku stojí za Subspace Soptík a Joan, za Domeček Ala a za Klubovnou malá skupinka riggerů.

Ukázka z dobových japonských porno časopisů