Co je to handpoke?
Handpoke je tetovací technika, při které tatér nanáší barvu do kůže ručně pouze pomocí jehly tečku za tečkou.
Tatérovy tak stačí pouze barvy, jehly a hygienické pomůcky. To sice znamená, že nemusí utrácet tisíce za tetovací strojek, ale co ušetří na výbavě, to zaplatí časem.
Pravdou je, že tetovat stylem handpoke, nemusí být pro každého. To, co strojek zvládne za půl hodiny, může s pouhou jehlou v ruce trvat třeba i třikrát déle. Samozřejmě záleží na velikosti a složitosti motivu.
Co bolí víc? Handpoke nebo strojek?
Kromě toho, že handpoke je vlastně takové nostalgické ohlédnutí do indiánských a jiných kmenových kultur, kde se fenomén tetování zrodil, je to právě bolestivost (či spíše nebolestivost) proč je handpoke stále oblíbenější.
Na rozdíl od dravého kmitajícího hrotu v tetovacím strojku, je ruční nanášení barvy pro kůži šetrnější. Bolestivost je samozřejmě velmi individuální záležitost. Někdo je citlivý více a někdo méně. Na některých částech těla je kůže citlivější než jinde atd. Svou roli ovšem může hrát i zkušenost tatéra.
Mnozí lidé, kteří s touto technikou zkušenost mají, vám však pravděpodobně potvrdí, že handpoke tetování je příjemnější než strojkem.
Jak tetovat handpoke
Přípravné práce jsou prakticky stejné jako při tetování strojkem. Stejně tak hygiena je u handpoke důležitá, jako u klasické tvorby tetování.
Pokud tedy již máte připravený obrázek na termo-kopírovacím papíru, ze všeho nejdřív vydezinfikujte plochu, na které budete pracovat.
Pokud si část těla chcete podepřít polštářem, tak jej omotejte potravinářskou fólií. Místo budoucího tetování pečlivě oholte a vydezinfikujte.
Při práci mějte vždy nasazené sterilní rukavice. Kůži teď můžete natřít obtiskávacím roztokem, a obtisknut obrázek z papíru, nebo předkreslit vlastní přímo na kůži tetovací fixou na tělo (takovému postupu se říká „freehand“). Pozor, pokud chcete tvořit nápisy, musíte je na „termokopírák“ nakreslit zrcadlově.
Dále si připravte vazelínu. Na každé tetování odeberte čistou lžičkou, jen tolik vazelíny, kolik bude během tetování potřeba. Nenabírejte z velké nádoby, můžete si tak zbytečně kontaminovat celou zásobu. Při práci s tělem je čistota bezpodmínečnou nutností!
Do kelímku na barvu nakapejte tetovací inkoust. Inkoust se nesmí po dokončení vrátit do lahvičky, je tedy lepší začít s trochou méně inkoustu, a popřípadě dokapat při tetování.
Vytáhněte jehlu z obalu a uchopte ji jako tužku. Před první tečkou, kůži namažte troškou vazelíny či kokosového oleje. Dávejte si pozor abyste jehlu nezabodávali až moc hluboko.
Je lepší před prvními pokusy na kůži, vyzkoušet tetovat třeba na pomeranči či na speciálních pomůckách pro začínající tatéry napodobující skutečné chování kůže. Podle toho se naučíte, jak hluboko jehlu dát, aby se barva dostala pod kůži.
Během tetování, papírovým ubrouskem a vazelínou čistěte plochu od inkoustu, aby byl vidět motiv. Nepoužívejte ale vazelíny příliš mnoho, aby se motiv nesmyl z kůže.
Po dokončení, tetování opatrně vyčistěte antibakteriálním mýdlem (např. Protex) a opláchněte vodou. Pokuste se smýt veškerý inkoust. Posléze místo namažte antimikrobiální mastí, zakryjte potravinářskou folií a oblepte důkladně kolem dokola tak, abyste zamezili jakémukoliv přístupu vzduchu.
Následná péče
Po sundání fólie, místo důkladně umyjte antibakteriálním mýdlem a teplou vodou. Potom tetovaní opláchněte studenou vodou, opatrně otřete ručníkem a pomažte hojivou mastí, nejlépe určenou k hojení tetování, ale stejně účinný je třeba Bepanthen.
Jehly
Pro ultra jemné linky použijte 3RL, 5RL a flat jehly. Pro středně silné linie jsou vhodnější 7RL, 9RL, 11RL a pro tlusté zase vše od 11RL výš. Co se týče stínování a pro jemnější tečkování lze použít 5 a 7RL. Pro větší tečky 9 a 11RL.
Pro stínování a blackwork menších ploch je dobré použít velikosti do 11RS, magnumy (někdo s nimi tetuje, ale pozor, jehličkách dlouho nevydrží barva, protože jsou roztažené směrem od sebe), a pro stínování a blackwork větších ploch velikosti od 11RS, 11magnum a výš.