„Aftercare je čas těsně po vázání, během kterého pár věnuje vstřebání fyzických i emočních zážitků například objetím, povídáním, zpětnou vazbou nebo třeba i společnou večeří.“

Instagram: @queen.of.the.hive

Proč je aftercare důležitou částí vázání?

Ve vázání vedle příjemných pocitu bezpečí nebo dotyku provazů, který nám přináší radost, můžeme zažívat i fyzický či psychický stres, smutek, silné emoce touhy, nebo třeba pocit, že bychom pro někoho umřeli, nebo pocit moci. Tělo je při vázání zaplaveno hormony, a to možná až do míry, kdy se nám trochu pozmění stav vědomí. Ať už tomuto stavu říkáme domspace, subspace nebo flow, je to pro tělo docela zápřah. Kdybychom z vázání jen tak z minuty na minutu odešli, byl by to pro nás docela šok. A proto je důležité, abychom z divokého intenzivního zážitku přešli do běžné reality tempem a činnostmi, které nám oběma dělají dobře.

Vázání nám přináší celou škálu emocí, které tělo i mysl musí zpracovat

Aftercare: tipy a triky

Jak se k sobě zachováme bezprostředně po vázání bychom měli mít domluvené ideálně dopředu. Zejména pokud nemáte rádi objímání, nebo se zrovna nechcete objímat s tím konkrétním člověkem, řekněte to. Objímání se je asi nejtypičtější způsob aftercare, jaký znám. Objetí nám dává pocit bezpečí a uklidňuje i náš nervový systém, takže je skvělou volbou pro všechny, kteří jej ocení.

Dalším přirozeným způsobem pro mnoho lidí je si o svých zážitcích povídat. Nicméně bezprostředně po vázání není nutně skvělý čas na všechnu kritiku. Ta je, pokud je konstruktivní, důležitá, ale možná s ní pár minut nebo třeba hodinu počkejte. Úplně nejlíp se domluvte, jestli už je na ni ten správný čas. Chvilky hned po vázání vyhraďte rekapitulaci zážitků nebo vypíchnutí toho, co se vám líbilo.

Dalším skvělým tipem je jídlo. Od čokolády nebo hroznového cukru po velkou společnou večeři. Jídlo uklidňuje a láska prochází žaludkem. Stejně tak nic nezkazíte, když si uděláte čaj nebo kakao. Nebo si pusťte společně seriál a zachumlejte se do deky. Aftercare je příležitost vzít si čas pro sebe a dělat to, co nás uklidňuje a u čeho můžeme dopřát našemu tělu i mysli pořádný odpočinek.

Aftercare patří k bezpečnosti vázání

Nezapomínejme na riggery!

Aftercare se často považuje za něco, co rigger zařizuje pro vázaného. Nicméně u vázání silné emoce a zážitky (naštěstí!) nevznikají jen na straně vázaných, ale i u vázajících. Tedy i riggeři a riggerky potřebují dát svému tělu a mysli všechny ty pocity a zážitky zpracovat.

Hned po vázání nebývají modelky a modelové ve stavu se nějakým způsobem o riggera postarat, a to je naprosto v pořádku, ale nezapomeňte pro ně udělat něco hezkého později. Ať už je to obejmutí na rozloučenou, poděkování, kousek dortíku nebo to, že jim třeba uděláte hezky - teplou večeři.

Nezapomeňte o sebe (navzájem) pečovat

Spoustu dalších informací na téma shibari/bondage najdete v dalších článcích série V zajetí provazů, tak se na ně nezapomeňte podívat.