Doomer wave je nový a rychle rostoucí žánr, který zaplnil internet. Žánr se vyznačuje depresivními tématy, často se zpěvy o smutku, osamělosti a zoufalství. Navzdory melancholickému obsahu se seznamy skladeb doomer hudby staly neuvěřitelně populárními, s tisíci fanoušky, kteří naslouchají nejnovějším skladbám.

Jednou z nejvýraznějších zajímavostí o doomer hudbě je výskyt ruských umělců. Mnoho nejpopulárnějších doomer písní je produkováno ruskými hudebníky a žánr se stal zvláště populárním v Rusku a jiných východoevropských zemích. To je pravděpodobně kvůli tomu, že Rusko má bohatou tradici melancholické hudby, s mnoha slavnými skladateli a básníky, kteří se v průběhu historie zabývali tématy smutku a zoufalství.

Molchat doma - Kletka | Live @ Taksirat & PIN TV

Čím je tedy doomer hudba tak přitažlivá pro tolik lidí? Pro některé jsou to syrové emoce, které jsou přenášeny v textech a melodiích. Tyto písně hovoří o bolesti a utrpení, které mnoho lidí zažívá ve svém životě, a nabízejí pocit jakéhosi porozumění. Pro ostatní je to pocit spojení, který cítí s umělci a dalšími příznivci žánru. Navzdory depresivním tématům nejsou seznamy skladeb doomerů všechny negativní. Mnoho písní nabízí pocit naděje a odolnosti. 

Jedním z nejoblíbenějších playlistů hudby doomer je „Doomer Vibes“, který obsahuje směs ruských a mezinárodních umělců. Playlist zahrnuje písně od populárních doomerových umělců, jako jsou Saluki, Моральный Кодекс a Ploho, stejně jako méně známých, ale stejně talentovaných hudebníků. Playlist má směs pomalých a melancholických písní, stejně jako i rychlejší a pozitivní skladby, které nabízejí pocit naděje a inspirace.

SALUKI — ВЕДЬМА

Dalším oblíbeným playlistem doomer je „Russian Doomer Music“, což je playlist s mixem různých kultur, ale především ruských. Playlist obsahuje písně od populárních „doomerových“ umělců, jako jsou Кино, Михаил Боярский a vox, stejně jako méně známých, ale stejně talentovaných hudebníků. Playlist je sestaven tak, aby posluchači poskytl melancholickou a reflexivní zkušenost, s mnoha písněmi s texty o samotě, zlomeném srdci a bojích každodenního života.

Zajímá tě historie punku? Odhal temné kořeny punkové revoluce v tomto fascinujícím článku!

Doomer žánr také získal popularitu mezi online uměleckou komunitou, konkrétně na platformách jako je TikTok, Instagram a Tumblr. Mnoho uživatelů vytváří a sdílí videa s playlisty doomer hudby, často doprovázené s vizuálním uměním, animací nebo záběry přírody, či sovětské architektury. To pomohlo žánru dosáhnout širšího publika a rozproudilo vlnu kreativního obsahu pomocí hudby. Některá videa také obsahují hashtag #doomer, který pomáhá lidem najít podobný obsah. Kombinace melancholické hudby a vizuálu pomáhá vytvořit unikátní a silnou emocionální zkušenost pro diváka, která zarezonuje s mnoha lidmi.

Sovětská architektura v plné parádě: Budova ministerstva dopravy z poloviny 20. století

Charakteristika tohoto žánru vychází z populárního archetypu doomer, který vznikl v září 2018 na platformě 4chan. Doomer je označení pro jednoho ze čtyř původních archetypů, které vznikly v diskusích na této platformě a označovaly čtveřici nejtypičtějších přispěvatelů do internetových diskusí. Oproti ostatním archetypům je doomer charakteristický svým smutným životním osudem, ztrátou naděje a pocitu štěstí, a uchyluje se k nihilistickým myšlenkám.

Hudební žánr doomer přitahuje posluchače, kteří se cítí ztraceni nebo nepochopeni. I přes spojení s temnými a depresivními tématy tento žánr paradoxně přináší i momenty naděje, povzbuzuje k překonání osobních krizí. Díky rostoucí komunitě fanoušků a stále se rozšiřující nabídce playlistů a umělců není divu, že doomer wave získává na popularitě a stává se významnou součástí moderní hudební scény.

Závěrem lze říci, že doomer wave je rychle se rozvíjející hudební subkultura, která úzce souvisí s melancholickým a nihilistickým charakterem osobnostního archetypu Doomer. Tento žánr, vzniklý z internetových memů a diskusí, nabízí hluboký pohled do vnitřního světa mladých mužů, kteří čelí existenciálním dilematům a pocitům beznaděje. Ačkoli vychází ze satirického kontextu, doomer wave poskytuje prostor pro autentickou a intenzivní tvůrčí expresi, která umožňuje umělcům a posluchačům zpracovat a vyjádřit své niterné pocity.