Punk rock je žánr hudby, který vznikl v 70. letech jako reakce na přehnanost mainstreamové hudby a také na politické a sociální klima tehdejší doby. Punková hudba se vyznačuje rychlým tempem, špinavým zvukem a často politicky orientovanými texty.

Původ punk rocku lze vysledovat zpět do poloviny 70. let, kdy několik kapel ve Spojených státech a Velké Británii začalo odmítat dominantní formy populární hudby, jako například progresivní rock nebo disco. Tyto kapely se snažily vytvořit nový typ hudby, který by byl surovější a který by odrážel vztek a frustraci mládeže tehdejší doby.

Sex Pistols - Po stopách kořenů punku
Kapela Sex Pistols, Velká Británie

Průkopníci punk rocku 

Jednou z nejranějších a nejvlivnějších punkrockových kapel byli Ramones, kteří se v roce 1974 vznikli v New Yorku. Hudba Ramones se vyznačovala opět rychlým tempem, jednoduchými akordovými progresemi a chytlavými melodiemi, stejně jako texty, které často zabývaly úzkostí a izolací. První album kapely „Ramones“ bylo vydáno v roce 1976 a je široce považováno za jedno z prvních punkrockových alb.

Další vlivnou rannou punkrockovou kapelou byli Sex Pistols, kteří vznikli v roce 1975 v Londýně. Sex Pistols byli známí svými kontroverzními texty a agresivním pódiovým projevem, stejně jako svou hudbou, která byla silně ovlivněna Ramones. Debutové album kapely „Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols“ bylo vydáno v roce 1977 a je považováno za jedno z definujících alb punkového žánru.

Jak punk začal získávat popularitu, začal se také vyvíjet a větvit se do různých podžánrů. Jeden z těchto podžánrů byl známý jako „hardcore punk“, který se vyznačoval ještě rychlejším tempem a agresivnějším zvukem. Zde patří kapely jako Minor Threat, Black Flag a Bad Brains.

Kapela Ramones, New York

Dopad punk rockové hudby

Punk rock také měl významný vliv na módu a styl doby. Punková móda, byla často spojována s koženými bundami, šperky s kovovými hřebíky a jasně barevnými vlasy, se staly symbolem rebelie a nekonformity. Tento styl byl často doprovázen DIY, kdy lidé vyráběli své vlastní oblečení a doplňky, aby se odlišili od mainstreamu. Punk rock také měl významný vliv na politiku a sociální témata. Punk rockery často používali svou hudbu a texty k vyjádření své nespokojenosti s politickým a sociálním statusem quo. Mnoho punkových skupin zpívalo o tématech jako válka, chudoba a sociální nespravedlnost a často bylo spojováno s antiestablismentním a antikorporativním sentimentem té doby.

Punk rock měl také významný dopad na feministické hnutí 70. let. Mnoho punkových rockerů, zejména žen, používalo svou hudbu a texty jako prostředek k vyjádření své nespokojenosti s patriarchální společností té doby. Hnutí punk rocku bylo spojeno s feministickým hnutím a mnoho dalších punk rockerů zpívalo o problémech, jako je sexismus, znásilnění či reprodukční práva. Kapely jako The Slits, The Raincoats a The Runaways patřily mezi rané feministické punkové kapely a pomohly připravit cestu pozdějším generacím hudebníků.


Punk rock se za desítky let roztříštil na spoustu podžánrů. Některé spojení motivů byste ani nevymysleli. Jedním z příkladů je třeba horror punk!


V 80. letech začal punk rock klesat na popularitě, jak se objevovaly nové hudební žánry, jako například new wave a alternativní rock. Nicméně, punk rock ovlivnoval hudbu a kulturu v následujících desetiletích a mnoho punkrockových skupin ze 70. a 80. let stále vydávají novou hudbu do dnes.

Jak bylo již zmíněno punk rock také měl významný vliv na DIY (Do It Yourself) filozofii, která lidi motivovala k tvorbě a produkci vlastní hudby, umění a módy. Tento DIY postoj byl reakcí na pocit elitismu a exkluzivity hudebního průmyslu a světa umění a pomohl demokratizovat produkci a distribuci hudby a umění. Mnoho punk rockerů založilo své vlastní nezávislé nahrávací společnosti, magaziny a pořádali své vlastní koncerty a festivaly. Tato DIY filozofie stále ovlivňuje hudbu a kulturu a byla označena za pomoc při vytváření cesty pro vzestup internetu a digitální revoluce.

Punkové texty se často dotýkaly sociálních témat a otázek lidských práv

Shrnutí 

Ve zkratce se punk jako takový objevil v 70. letech jako reakce na přehnanosti mainstreamové hudby a také na politické a sociální klima tehdejší doby. Je charakterizován svým rychlým tempem, nezpracovaným zvukem a často politicky nebo sociálně vědomými texty. Punk rocková hudba měla významný vliv na módu, kulturu a politiku a stále ovlivňuje hudbu a kulturu dodnes.