I v jinak naprosto spokojeném a naplňujícím vztahu může nastat chvíle, kdy se partneři mohou začít nudit. Nedej bože, když začne být nuda i v posteli. Ideálním způsobem, jak si zpestřit postelové hrátky a vyzkoušet něco úplně nového, je tzv. role-play, neboli hra na role.

Partneři si v ní zvolí roli a jako herci spolu budují atmosféru cizího prostředí. Nejčastěji se taková hra jednovečerní záležitostí, někdy se ale svojí rolí naprosto sžívají a stává se z ní životní styl, který zasahuje i dál do partnerského vztahu mimo postel, například Daddy Dom/Little Girl, o kterém jsme psali dříve. V takovém případě už ale nemluvíme o role-play. Zde si budeme povídat o těch jednorázových hrátkách pro chvilkové zpestření.

Každá role-play stojí na nějakém tématu, které si pár musí předem vybrat. Fantazii se přitom meze nekladou, avšak je bezpodmínečně nutný oboustranný soulad partnerů, ať už co se výběru témat nebo rolí týče, tak i průběhu celé role-play. Představme si nyní ty nejčastější, ale i ty méně obvyklé druhy role-plays, které mohou partnerům přinést netušené zážitky.

Harašení v práci může být nepříjemné, ale zahrát si na něj v soukromí domova může být překvapivý zážitek
Harašení v práci může být nepříjemné, ale zahrát si na něj v soukromí domova může být překvapivý zážitek

Na doktory si nehrají jenom děti

Jedním z nejčastějších témat jsou právě profese a různá povolání. Něco podobného můžeme znát ze striptýz shows, kde se tanečnice zpočátku objeví jako obyčejná uklízečka, zdravotní sestra nebo jeptiška. Různá povolání nabízejí různé role, které mohou partneři ztvárnit. Bývá časté, že mezi zvolenými rolemi existuje vztah dominantního a submisivního.

Vztah nadřízeného a podřízeného je pro to ideální. Může to být učitel a žák, důstojník a obyčejný pěšák, ale i policista a vězeň. Z pozice vojáka to může být i válečný zajatec a jeho mučitel. Zkrátka vztah, kde je jeden druhému vydán napospas.

Připravte dutiny, možná to zastudí
Připravte dutiny, možná to zastudí

Mezi další oblíbené hrátky založených na profesi patří také hra na  lékař a pacienta. Na internetu se prodávají různé pomůcky a sady právě pro doctor plays (tzv. clinic). Mohou to být erotické kostýmy nebo napodobeniny různých doktorských pomůcek. „Doktor“ může například dráždit tělo „pacienta“ wartenbergovo (jehličkové) kolečko, které jinak slouží k neurologickému vyšetření. Další je třeba dilatátor, původně sloužící pro pacienty s urologickými potížemi. Pro velké příznivce těchto her se dá zakoupit i gynekologické křeslo a další pomůcky, které slouží pro případné roztahování nejrůznějších otvorů.

Příznivci injekcí a jehel si takové pomůcky mohou zakoupit v lékárně a někteří z nich se i odváží vstřikovat do těla „pacienta“ různé netoxické tekutiny. I při tomto typu hrátek je však bezpečnost na prvním místě a některé věci patří do ruky jen opravdu zkušeným odborníkům. Většina příznivců takových hrátek si však vystačí i s měřičem tlaku a dřevěnou špejlí. Tak jako u hry na doktora/pacienta jsou k dispozici pomůcky a kostýmy pro různé profese a existuje mnoho způsobů, jak atmosféru tématu ještě posílit. Stačí nebát se popustit uzdu své fantazie.

Profesní role, které si zaslouží samostatný odstavec, pochází z prostředí církve. Můžete si zahrát na kněze, jeptišku nebo nešťastníka při zpovědi. Nabízejí se i  jiná náboženská témata, např. netradiční konvertování, kdy se může kněz snažit přivést pohana na svou víru. Buď úspěšně, či neúspěšně - záleží na šikovnosti kněze. 

Nabídka erotických kostýmů takřka jakékoliv profese je prakticky bezbřehá
Nabídka erotických kostýmů takřka jakékoliv profese je prakticky bezbřehá

Tématika jeptišek je kapitola sama pro sebe. Partnerka například může postupně svlékat cudné roucho skrývající krajkové spodní prádlo s podvazky a odhalit tak svou nestoudnou stránku, kterou je třeba potrestat. Podobně tomu může být i u kněze, pokud se jedná o mužskou variantu. Inu i v této disciplíně se meze fantazii nekladou.

Známý je také klasický model otroka a jeho pána, kdy může pán otroka mučit, nutit ho k nějaké práci nebo např. věznit v kleci (to se může dít i v případě pet-play, viz dále). Oblíbenou variantou této hry může být i „vzbouření“ otroka, kdy převezme on dominantní roli nad svým pánem.

Sexy služebná je také oblíbená, ale zároveň jen jedna z mnoha možností
Sexy služebná je také oblíbená, ale zároveň jen jedna z mnoha možností

Z obrazovky rovnou do postele

Inspirace je všude kolem nás, třeba i v televizi nebo videohrách. Hra na hrdiny z filmů, seriálů nebo videoher se velmi podobá cos-play, kdy se lidé snaží co nejvěrněji imitovat nějakou fiktivní postavu. Významný zde bývá především kostým, líčení nebo podobný účes, případně paruka. 

Takto převlečení partneři se často chovají podle charakteru vybrané postavy. Mohou také například používat jejich známé „hlášky“ a podobně. Jako u všech role-plays je i tato hodně o fantazii a jejím hranicím se meze nekladou. Pokud ztvárňují postavu oba dva, nemusí se vůbec jednat o postavy ze stejného filmu/seriálu atd. Ovšem opět musí vše probíhat s jasně danou bezpečností, např. pokud je vámi vybraná postava sériový vrah atd.

Takováto erotická hra na fiktivní postavy však nemusí mít nutně základ v televizi nebo komiksech. Ne tak časté například bývají i mýtické bytosti. Mysticky založení lidé mohou například sabat či jiný svátek (například při Beltainu, pálení čarodějnic, se slaví oplození bohyně) se může spojit i s netradičním početím dítěte. I při jiných, například skupinových oslavách, se pro daný večer může zvolit tzv. bohyně a bůh večera, kteří mají sexuální akt před zraky ostatních účastníků.

Lara Croft - ačkoliv fiktivní, leckdo by si dal říct
Lara Croft - ačkoliv fiktivní, leckdo by si dal říct

Pomoc, brácho. Zasekla jsem se!

Ať už porno sledujete nebo ne, tuhle „hlášku“ nejspíš znáte. Internet je plný videí, kde spolu dovádí (ne)vlastní sestra a bratr, otčím s (ne)vlastní dcerou, (ne)vlastní matka s dcerou, a vůbec nejrůznější varianty rozverných rodinných vztahů. I tady se bavíme role-play, který nemusí být jen doménou internetu.

Pokud byste však tento typ role-play chtěli vyzkoušet, je nutné si uvědomit, že mnoha lidem nemusí být takové fantazie příjemné, a to z mnoha důvodů. Někdo se nepřenese nad představou incestu, kterou to může (nebo lépe řečeno má) evokovat, přestože se ve skutečnosti o žádný incest nejedná, jiní si třeba mohou z minulosti nést trauma plynoucí ze zneužívání v dětství někým z rodiny apod. Vzájemné pochopení je nejen u těch méně obvyklých postelových hrátek vždy zásadní.

Bezpečnost a všestranný konsenzus je prvořadý v případě jakýchkoliv hrátek
Bezpečnost a všestranný konsenzus je prvořadý v případě jakýchkoliv hrátek

V některých typech role-play nehraje hlavní roli kostým, ale především atmosféra. Dobrým příkladem může být rape-game, tedy hra na znásilnění. Hned z kraje upozorňujeme, že i zde je bezpodmínečně nutný souhlas všech zúčastněných a protože podobné hry nesou rizika různých nechtěných poranění, je vždy třeba maximálně dbát na bezpečnost, používat safe word (tedy heslo, po jehož vyřčení je hra automaticky ukončena) apod.

Rape-game se dá hrát buď v domácím prostředí, kdy „útočník“ oběť „znásilní“ přímo doma, nebo se může jednat i o „znásilnění“ např. v parku či v lese. Mělo by se však jednat o soukromý nebo hodně odlehlý pozemek, kde bude mít „útočník“ jistotu, že neskončí v poutech. Vysvětlování na policejní stanici jistě není požadovaný výsledek této hry.

Pet-play a Live Dolls

Málokdo by o sobě řekl, že nemá rád zvířátka. Někdo je však může mít tak moc, že by se jím chtěl i stát. Nejspíše už tušíte, kam tohle směřuje. Pet-play je další méně obvyklý typ role-play, kde se člověk vciťuje do role domácího mazlíčka (kočky, psa, koně) či u těch s citelně dominantnějším charakterem se může jednat například i o vlka či medvěda. 

Většinou však druhý partner představuje roli pána. Ten může dávat mazlíčkovi různé povely či ho nechává vykonávat určitý typ práce. Kůň může třeba tahat povoz, na kterém pán sedí. K tomuto druhu role-play jsou k dispozici různé kostýmy a masky, které prožitek ze hry na zvíře ještě více umocní.

Na společenských akcích, ale i v komorní společnosti dvou partnerů se můžeme setkat i s role play, kdy se partner chová jako určitý neživý objekt. Nejedná se přitom o toustovač a tak podobně, ale například kus nábytku. Partner může sloužit jako živý stůl, na kterém jsou podávány různé pokrmy či jako židle, na kterou se partner usadí a posnídá nebo si přečte noviny. Mezi takové role-plays se může řadit i kostým panenky, loutky nebo figuríny, kdy druhý partner obyčejně zastává roli živého člověka, který si s ní „hraje“ a ukájí se na ní.

Pet-play, méně častější forma role-play
Pet-play, méně častější forma role-play

Je to především zábava

Taková hra se však nemusí vztahovat k určení pouhých rolí partnerů. Může jít také o prožití tematické události. Může to být oslava Nového roku v červnu, a stejně tak to může být i doba velmi dávná, od pravěku, přes čarodějnické procesy až po zvrácenou dobu šlechty. Inu při vymýšlení takových her s partnerem jsou možnosti bezbřehé a je pouze na daném páru, aby si zvolil vhodnou hru, která bude rezonovat s preferencemi obou stran.

Vždy je důležité dodržet bezpečnost, vše provádět s jasně daným souhlasem a myslet na to, že si to mají obě strany hlavně užít. Určitě to každému vztahu přinese nezapomenutelné vzpomínky a třeba se z toho stane oblíbená činnost, místo obyčejného sledování filmů. Rád bych zde ještě poznamenal, že pokud je partner/ka fanouškem nějaké postavy, jedná se i o vhodný dárek, zahrát si na okamžik na někoho jiného, než jste vy sami a připravit tak partnerovi velmi originální narozeninovou oslavu.