Epadun je brněnský hudební projekt, který debutoval koncertním vystoupením na podzim roku 2017. Pozitivní ohlasy posluchačů daly interpretům tvůrčí impuls a po několika dalších koncertech skupina vydala své první oficiální album „Opus Ethereal“.

Momentálně chystají další desku, na kterou se už nyní můžeme naladit díky čerstvému videoklipu ke skladbě „Munus Sigsigga“

Ahoj, mohli byste se nám na úvod trochu představit?

Ahoj. Epadun je brněnský hudební projekt, který se poprvé představil koncertním vystoupením na podzim roku 2017. Pozitivní ohlas ze strany posluchačů dodal interpretům tvůrčí elán a v následujícím roce přichází Epadun se svým prvním oficiálním videoklipem „MER SIDI!“

Po dalších pár odehraných koncertech následuje první oficiální album „Opus Ethereal“. Titulní skladba „Černá Víla“ se umístila na domácí kompilaci DARK TUNES FROM CZECH & SLOVAK CAVES.

Samotný název Epadun původně pochází z knihy mrtvých – Necronomicon. Tato kniha sama o sobě patří mezi nejčernější grimoáry. Necronomicon byl zdrojem inspirace v úvodu tvorby. Kniha je však pro hudební dílo inspirací pouze po umělecké stránce. Praktikováním magie jsme se nikdy nezabývali a ani jsme o tom neuvažovali.

Epadun - Opus Ethereal
Cover prvního alba kapely Epadun - Opus Ethereal

Vaši tvorbu označujete jako symfonic-ambient a neoclassical darkwave. Co si pod tím mohou čtenáři představit?

Celková hudební kompozice je určená pro symfonický orchestr spolu se sólovým sopránem, či altem v kontrastu s growlem nebo insane screamem. Nejedná se o běžný hudební žánr a není ani lehké tento styl hudby někam zaškatulkovat. Z našeho pohledu je nejtrefnější označení „orchestral darkwave“.

Máte nějaké žánry či kapely, které ovlivnily vaši tvorbu?

Kromě klasické hudby (Mozart, Bach, Wagner) jsou to projekty Elend, Die Verbannten Kinder Evas, WeltenBrand, Dominion III.

Jaký je váš nejoblíbenější song z vašeho posledního vydaného alba Opus Ethereal?

Nejoblíbenějším songem z našeho debutového alba je skladba „MER SIDI!“ a to nejen pro nás ale zřejmě i pro naše posluchače. Píseň je ale zároveň součástí celého alba, které tvoří jakýsi ucelený komplex.

Můžeme vaše členy znát i z nějakých jiných hudebních projektů?

Epadun svým vznikem navázal na předchozí hudební projekt Opertus, který byl původně koncipován jako avantgardní black. Zajímavostí asi je, že současná tvorba projektu Opertus navazuje na dosavadní tvorbu Epadun a samotný Epadun se bude nadále ubírat cestou prvotní tvorby Opertus. Působí to asi trochu zmateně a propleteně, ale je tomu tak z více důvodů.

Tím hlavním důvodem je postoj obou protagonistů (Petr a Lucie) k podobě budoucí hudební tvorby, který se průběžně, ale ne souběžně, vyvíjí. Dalším naším projektem je dark electro Latexotiq, ke kterému jsou koncipována i taneční vystoupení. Tento projekt se ale hudebně, textově i vizuálně od předchozích dvou poměrně liší.

Složení kapely Epadun - zleva Lucie (zpěv), Petr (zpěv a programování), Gabriela (housle)
Složení kapely Epadun - zleva Lucie (zpěv), Petr (zpěv a programování), Gabriela (housle)

Máte nějaké plány pro budoucí hudební projekty?

Aby toho nebylo málo, tak pracujeme na novém fantasy ambient projektu. Možná se nabízí otázka, proč ve dvou lidech máme tolik pestré tvorby. Je to hlavně zábava a silná vazba k hudbě a umění obecně. Vzhledem k tomu, že se jedná o okrajový žánr hudby, naši posluchači se o nás zpravidla dozví náhodně, nebo z doslechu. Vyhýbáme se komerčnímu pojetí naší tvorby.

Jaký byl váš nejoblíbenější koncert, na kterém jste hráli?

Neměli jsme těch koncertů zase tolik, abychom museli dlouho přemýšlet. Největší zážitek jsme si odnesli z našeho úplně prvního koncertního vystoupení na podzim 2017 v dnes již neexistujícím klubu Mors Art. V té době jsme jako zcela neznámé a prvně vystupující hudební těleso sklidili velmi pozitivní ohlas, což nám dalo dostatek elánu pro další tvorbu. Na tomto koncertu jsme hráli spolu s kapelami Alvaréz Peréz, Blood Pact a The Envelopes. Byl to podle všeho moc fajn večer.

Co děláte ve volném čase, když se zrovna nevěnujete hudbě?

Volného času máme v dnešní hektické době velmi málo. Kromě hudby ho věnujeme cestování a poznávání nových krajin a kultur. Rádi zajdeme na různé hudební koncerty a divadelní představení.

V minulém týdnu jste představili nový song spolu s videoklipem. Chystáte další?

Song „Munus Sigsigga“ je první skladbou z připravovaného druhého řadového alba. Tato skladba hudebně i obrazově navazuje na necronomická témata z prvního alba. Text skladby je kombinací vlastního autorského textu propleteného verši z Necronomiconu, které představují tajemný love spell. Hudebně je skladba o něco hutnější a více atmosférická. Samotný videoklip přináší spleť silné magické symboliky. Na dějové ose předchází skladbě „MER SIDI“ z prvního alba.

Epadun - Munus Sigsigga

Děkuju za rozhovor! Našlo by se něco dalšího, co byste rádi pověděli našim čtenářům?

S živými koncerty máme teď na nějakou dobu pauzu. Takže jediná interakce našich posluchačů je v podobě e-mailů a zpráv na sociálních sítích. Pokud se některému ze čtenářů naše hudba zalíbí a bude k ní mít jakýkoliv zajímavý postřeh, budeme moc rádi, když nám napíše. Zpětná odezva od našich posluchačů je pro naší budoucí tvorbu důležitá.

Také bychom rádi poděkovali obscurefreeks.cz nejen za podporu, ale také za rozsáhlé spektrum aktivit, které pro undergroundovou scénu děláte. Dobře víme, že to není vždycky jednoduché. Těšíme se na setkání na některé s příštích akcí.


Další skladby kapely Epadun si můžeš vychutnat na jejich kanále na youtube nebo na bandzone.cz. Podpořit jejich tvorbu můžeš také přes jejich profil na bandcamp.com.

Pro další zajímavé, originální a neotřelé umělce nejen ze světa hudby není třeba chodit daleko. Stačí se mrknout do naší sekce Rozhovory, kde je máš všechny jako na dlani.