Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Pokud se ovšem zesnulému přihodilo něco velmi zlého a jeho duše nemůže najít klid, může jej vrána přivést zpět na tento svět, aby dal věci do pořádku. A přesně o tomto je podle stejnojmenné komiksové předlohy americký film Vrána (The Crow), uvedený v roce 1994, který režíroval Alex Proyas .

Tento "prokletý" film si získal své fanoušky ještě před svým uvedením do kin a to především vlivem nešťastných události, jež jej provázely celé natáčeni. Scénář sepsali autoři hororové a science fiction literatury David J. Schow a John Shirley. Autorem komiksu The Crow, který se stal podkladem k filmu, je James O'Barr.

Hlavní roli měl hrát původně River Phoenix, ten ale tragicky zemřel již mezi castingem a natáčením - 30. října 1993. Na Halloween, a to čirou náhodou ve stejný den v roce, kdy začíná příběh filmu. Mezi další smrtelné zranění tohoto filmu patří nehoda při natáčení finální scény, kdy Eric (Brandon Lee - syn Bruce Lee ) zabije svého hlavního protivníka - herec byl nedopatřením (nábojnicí zanechanou ve zbrani, která ho zasáhla do břicha) postřelen a krátce po převezení do nemocnice zemřel .

I přes smrt Leeho, kdy se náklady filmu vyšplhaly ze 7 milionů na 15 milionů dolarů, film sklidil dobrou kritiku i komerční úspěch a vydělal 144 milionů dolarů globálně.

Mě osobně se jak film tak komiks velice líbí. Ačkoliv mnoho lidí říká, že zhlédnutí The Crow přináší smůlu, toto riziko ráda podstoupím znovu a znovu.


The Crow - Official Trailer