Minulý čtvrtek (7.4.2022) měl na YouTube premiéru videoklip k singlu „Zick Zack“ německé kapely Rammstein. Hudebníci, kteří už si ve svých klipech zahráli snad úplně vše, se tentokrát převlékli za přesluhující disco kapelu, která si makeupem a různými chirurgickými vychytávkami snaží udržet mladistvý vzhled a své poslední stárnoucí fanoušky. Absurdním požadavkům na krásu se samozřejmě nevyhnou ani kabaretní tanečnice v pozadí. Uměle vytvořená krása ale nikdy nemá dlouhého trvání, a tak se i v klipu „disco Rammstein“ s touto skutečností potýkají.

Hudebně tento singl širší publikum než fanoušky R+, kteří jistě ocení i pro tuto kapelu typické melodické motivy, pravděpodobně nezaujme. Zábavným klipem se však daří vše dohnat. Video na YouTube už několikátý den trenduje na předních příčkách. Ve světě instagramových filtrů a Photoshopu už by se sice botox a plastická chirurgie mohly zdát jako témata historie, ale jako analogie baví stále. Kdo by si navíc neužil ten pohled, když si Till v klipu vezme skleničku šampaňského zprostřed pyramidy (0:28).

Rammstein - Zick Zack (Official Video)

Zajímavostí navíc je, že byla uveřejněna telefonní linka na „beauty kliniku“, kam mohli fanoušci zavolat a poslechnout si ukázku „Zick Zack“ ještě před jeho premiérou. „Rammstein vás zve, abyste objevili jejich kliniku kosmetické chirurgie „Zick Zack“ 7. dubna 2022 v 18:00 SEČ na Rammstein.com! Neváhejte a zavolejte na číslo kliniky +49 30 24 77 99 99 a poslechněte si dvě upoutávky,“ uvedla kapela na webu. V pondělí 11.4. se na YouTube objevila na kanále kapely reklama na nové číslo Zick Zack magazínu, barevného časopisu ve stylu „bravíčka“, kde se fanoušci mohou dočíst exkluzivní informace nebo třeba využít 30 nálepek s motivy kapely.

Rammstein jdou klipem „Zeit“ proti proudu času

Rammstein mají dlouhou historii ve střídání povrchních prvoplánových témat a hlubokých myšlenek plných symboliky. Ne jinak tomu je i tento rok. Měsíc před premiérou „Zick Zack“ byl uveřejněn i singl „Zeit“, který od té doby rovněž trenduje na YouTube.

„Zeit“ (česky čas) je příběhem vojáků odvíjející se od momentu jejich smrti zpět k jejich porodu. Hlavně explicitní zobrazení porodu „pozpátku“ je typickou snahou Rammstein šokovat a bavit. Celý příběh provází vzhůru proudící písek symbolizující opačné plynutí času a tajemné postavy v kápích, které lze chápat jako personifikace osudu, tak jak je známe z různých mytologií. Baladické ladění singlu se odráží i v pomalejší a dramatičtější hudbě. Metal a industriální nádech pro R+ typický tak ustupuje do pozadí a na scénu se dostává hlavně klavír a chorálový zpěv.

„Zick Zack“ i „Zeit“ lákají na nové album, nesoucí název druhého ze singlů, které má vyjít 29. dubna tohoto roku. Tato deska bude obsahovat zhruba 45 minut hudby a už teď jsou některé její verze (např. čirý vinyl) vyprodané. Rammstein u nás navíc budou mít letos dva koncerty a to 15. a 16. května na letišti v Letňanech.

Rammstein - Zeit (Official Video)

Jsou li provokativní interpreti vaším šálkem čaje, přečtěte si také článek o chystaném filmu Párty Hárder české ikony horrorcoru, rappera Řezníka.