Letos, jako každý rok od roku 2017, jsem se rozhodla vydat na festival, na který se pokaždé těším, a do kterého počítám dny i hodiny - Animefest. Letos jsem kvůli stoupající ceně vstupného váhala, zda se zúčastnit, ale 24. května jsem nakonec vyrazila na festival

Pátek

14:00 - 16:00

Po každoročním nekonečném čekání ve frontě jsem se letos rozhodla vydat na místo konání o dvě hodiny dřív - a musím říct, že se to vyplatilo. Do prostor Výstaviště jsem se dostala téměř okamžitě po otevření. Ani přesto se příchod však neobešel bez komplikací - u vstupu vzniklo více front a asi málokdo do poslední chvíle tušil, zda stojí správně. I tak jsem se ale na festival dostala dříve než v letech minulých.

16:00 - 18:30

Hned po vstupu jsem si šla odložit věci do šatny, která byla hned u brány. Přede mnou se otevřel areál plný cosplayerů, furries a jiných různě oděných nadšenců. Jako každý rok jsem se šla prvně zorientovat po prostorách, které nabízely nespočet stánků s jídlem, pitím, ručně dělanými výrobky a nejrůznějšími předměty. Vlastně jsem nevěděla, kam zajít prvně. Nakonec jsem nakoupila dárky pro své nejbližší a něco na zub a pak se jen tak procházela a užívala si atmosféry.

Ve chvíli, kdy jsem vlastně jen čekala na taneční soutěž FestDance, se mi ozvala Kassie di Wain, se kterou se známe již nějakou dobu. Hned jsem se vydala jejím směrem a chvíli jsme si povídaly. Pak se odebrala připravit se na své vystoupení na již zmíněné soutěži.

Na FestDance jsem se dostala na fajn místo, ze kterého jsem dobře viděla. Přede mnou vystoupilo 20 skupin a jednotlivců tančících na písně nejrůznějších žánrů, mezi nimiž byla již zmíněná Kassie di Wain, ale také Roninz divize, Puff, !SCREAM a mnoho dalších nadaných tanečníků. Moderátor Alfred nás provedl nejen soutěží, ale také její historií a nakonec sám vystoupil.

Animefest - svátek všech milovníků anime, mangy a cosplayů

Sobota

9:00 - 11:30

Sobotu jsem začala tím, že jsem si šla stoupnout do fronty na místenky na Cosplay soutěž, kterou nemůžu vynechat. Po minulém roce, kdy na mě místenka téměř nevyzbyla, jsem byla na místě už v 9 hodin, ačkoli byl prodej spuštěn až v 10. Zkrátka na Animefestu musíte být všude brzy, jinak máte smůlu. Ve frontě jsem potkala kamarádku z minulého roku, se kterou jsem strávila následující hodinu. Poté jsem se vydala na důležitou misi sehnat dárek k svátku pro babičku.

11:30 - 13:00

Po krátké pauze na cigaretu jsem se přesunula do fronty na Cosplay debut, jako vždy s velkým předstihem. Po asi dvaceti minutách čekání se však spustil déšť a všichni urychleně vytahovali deštníky, načež organizátoři pohotově reagovali a frontu přesunuli do vnitřních prostor. Na soutěži se opět ukázala řada talentů, z nichž mě nejvíce zaujali Cherry, Bored_Slav a katchik.

15:30 - 17:30

O půl čtvrté konečně nastal můj nejoblíbenější program celého festivalu - Cosplay soutěž. Ze všech účastníků bylo náročné vybrat svého oblíbence, avšak ze všech vystoupení mi byli nejsympatičtější Arisu a Ayaku, Kate a Tery, Orion, a Kisaki Gina, Celeby a Domika. Vystoupení i cosplaye byly neskutečné, opravdu se jednalo o takzvaný ,, zlatý hřeb večera."

19:00 - 20:00

Po nějaké době procházení a socializace jsem se vydala na přednášku Cesta Japonskem k duševnímu zdraví, kterou přednášel Tomáš ,,Havi" Smítal. Ze začátku mě překvapil filozofický charakter přednášky, nicméně Havi vše podal tak zábavnou formou, že se celý sál nejednou smál. Mimo to se s námi podělil o až překvapivě osobní záležitosti a z přednášky jsem si mnohé odnesla. Nakonec sál nadšeně tleskal a jásal tak, že se přednášející rozbrečel.

Soutěž o nejlepší cosplay je nedílnou součástí festivalu Animefest

Neděle

9:00 - 15:00

Ačkoli jsem neměla v plánu se až do zakončení conu a vyhlášení výsledků, které se konalo v jednu hodinu, zúčastnit žádného programu, na festival jsem se vydala už ráno, tentokrát v civilním oblečení. Po posledních nákupech jsem strávila nějaký čas s kamarády a ve dvanáct se vydala do fronty na již zmíněné zakončení.

Jako první přišlo vyhlašování výsledků Cosplay debutu a Cosplay soutěže. Největší radost jsem měla z vítězství Kate a Tery, které se umístily v kategorii oblíbence diváků a také se kvalifikovaly na ECG.

Na zakončení conu byla možnost pokládat otázky a jako každý rok jsem se musela zeptat, jak moc se bude příští rok zdražovat vstupné. Údajně organizátoři nechtěli zdražovat již letos, nicméně kvůli zdražení prakticky všeho jim nic jiného nezbylo. Doufám však, že pokud se zdraží i příští Animefest, nebude to nějak dramatické.

Animefest, největší setkání fanoušků japonské populární kultury

Obecně jsem si Animefest jako každý rok užila naplno - viděla jsem po dlouhé době některé své kamarády, koupila jsem sobě i svým nejbližším spoustu věcí, a ačkoliv jsem nestihla všechen program, který jsem chtěla, moc jsem si ho užila. Jediným mínusem bylo, když jsem zrovna nestihla program a kamarádi zrovna neměli čas, v podstatě jsem jen chodila po areálu a nevěděla, co dělat. Festival bych určitě doporučila nejen každému nadšenci do anime, ale také her, seriálů, filmů a dalších podobných záležitostí.