Věnuješ se hlavně shibari pod pseudonymem George Rope. Kdo vlastně jsi a jak vznikla vznikla tvá přezdívka?

George Rope: Jsem rigger. Podle některých jsem i sadista. Původem jsem z Vysočiny, ale teď trávím nejvíce času v Brně. Moje přezdívka vznikla takhle, že Jirka (moje vlastní jméno) je v anglickém jazyce George a k tomu jsem přiložil Rope, protože mně to k Georgovi nejvíce pasovalo. Měl jsem i variantu s ruskou variantou Jurij, ale dál jsem tohle neřešil.

Alexinropes: V kostce jsem Alex v provazech. Když jsem se poprvé dostala do styku s lany, nenapadlo mě, že bych si někdy založila Instagram účet věnovaný pouze shibari. Avšak mimo toho všeho jsem ale stále jen Saša.

Mohli byste něco málo povědět o vašem přístupu k vystupování?

George Rope: Už nacvičujeme všemožné varianty závěsu. Nejdříve jsem stanovil úvazy na tělo a teď si de facto hraji s variantama, jak co uvázat. V případě, že by Alexin nemohla do závěsu, kdyby se jí do vystoupení něco stalo, tak budem připravovat variantu na zemi.

Alexinropes: Pro mě to bude určitě velká výzva, protože budu vystupovat před „cizími lidmi“. Určitě se na to s Jirkou dobře připravíme a už teď to vypadá docela slibně, takže se upřímně těším.

Co pociťujete během vázání? 

George Rope: Když vážu s Alex, tak je to pro mě víceméně emoční vázání. Dokážu se odreagovat, jen přemýšlím kudyma vést provaz a nechávám čas plynout.

Alexinropes: To záleží, někdy to mohou být pozitivní emoce, jindy zase negativní. Pro mě je to všechno o důvěře, kterou vkládám do riggera. To mi otevírá prostor pro spektrum emocí, které jsou založeny hlavně na důvěře.

Vztah mezi riggerem a vazaným bývá velice silný

Jsou vázáni čistě o improvizaci a emocích či je to silně skriptováná záležitost jejíž plánování zabere měsíce?

George Rope: Záleží co chce rigger/riggerka uvázat. Například více techničtější úvazy jako je takate kote (TK) je třeba pořád vázat. Když se váže hodněkrát, tak je člověk schopen prožívat emoce, protože si úvaz pamatuje, neřeší drobnosti a je mnohem plynulejší. Když se bavíme o improvizaci, což je moje oblíbená oblast vázání, tak si člověk dokáže užít mnohem víc. Model či modelka neví co se bude vázat a tím je to úplně jiné.

Máte nějaké specifické nevšední plány do budoucna?

George Rope: Co lze považovat ve světě shibari za nevšední? Já rozhodně chci vystupovat v zahraničí. Doufám, že se mnou Alex vydrží vázat. Vést workshopy hlavně v Brně a snažit se oživit komunitu shibari v Brně.

Alexinropes: Myslím, že neplánuji nic neobvyklého, ale možná se budu s Jirkou podílet na vedení workshopů.

Bojíte se extrémů? Co vy a třeba vázání pod vodou či ve vzduchu?

George Rope: V shibari je třeba mít respekt ke všem úvazům. Když se začíná se závěsama, tak se nedělají složité a dlouhotrvající úvazy. Protože j"e například třeba aby si modelka zvykla na to a jít na závěsy postupně. Vázání ve vodě jsem nezkoušel a ani moc nechci dělat, protože jutové provazy se nesmí namočit a syntetické provazy nechci používat, i když jsou mnohdy levnější. Vázání ve vzduchu či-li v závěsu si hodně užívám.

Alexinropes: Vázání ve vodě jsem ještě nezkoušela, ale vypadá to za mě velmi lákavě. A vázání ve vzduchu je naprosto skvělé.

Inspirujete se riggery ze zahraničí? Je někdo od koho čerpáte?

George Rope: Inspiruji se riggerama jako je Osada Steve či Yoroi Nicolas. Ale hlavně se inspiruji českými riggery či riggerkami.

„Vázání ve vzduchu je naprosto skvělé.“

Na co se mohou návštěvníci Freak Show těšit?

George Rope: Návštěvníci se mohou těšit na vázání spojenou s emocema v závěsu. Jinak je to moje první veřejné vystupování. 

Alexinropes: Upřímně doufám, že se lidem představení bude líbit a že si ho užijí (úsměv). Je to také ale moje první vystoupení kde budu modelkou, takže doufám, že to po všech stránkách dopadne dobře.

Co vás ve světě shibari překvapuje?

George Rope: Mě překvapuje pořád pestrost vázání. Pokaždé je to jiné. I teď co nacvičujeme, tak vytváříme další a další komunikaci přechodů v závěsu. To by byla, bohužel, ta lepší část. Ta horší část jsou někteří riggeři/riggerky, dokonce už i modelky, které se nechají vázat jen kvůli hloupé fotce na instagram, protože je to v trendech.

Jelikož se pohybujeme v BDSM scéně, tak jsou tu lidi, co porušují consensus. Neptají se modelek či modelů jestli je to v pohodě. Překračují naschvál limity, například se dotýkají intimních partií, i když to dotyčná nechce. Nebo vyžadují pohlavní styk po vázání. Dokonce jsou i tací, kteří si za soukromou seasion nechají platit. Přitom vyšší cenu má důvěra. Už bych to dál neřešil, protože by to bylo na jeden článek a celý podcast.

Alexinropes: Já se tedy v tomto světě shibari pohybuji velmi krátkou dobu, na to abych mohla o tom mluvit nějak více, ale slyšela jsem poměrně dost nepříjemných zkušeností, což mě upřímně překvapilo. Měla jsem však obrovské štěstí na dva skvělé riggery, kterým důvěřuji a vím, že by nepřekročili náš předem dohodnutý konsenzus.

Nebudu mluvit jen o negativních překvapivých aspektech shibari, ale musím zdůraznit, že shibari pomáhá při sebepoznávání a otevírá dveře novým emocím, o kterých jsem například dříve nevěděla. Také mě překvapují všechny umělecké fotografie, které mohou vzniknout díky shibari (úsměv). 

Díky za rozhovor, máš ještě nějaký vzkaz pro čtenáře webu obscurefreaks.cz?

George Rope: Rozhodně přijďte se podívat na Freak Show alespoň na moje představení. Také nás ale můžete potkat i na Freak Night, která bude daleko uvolněnější. Dále se mě nebojte kontaktovat buď z hlediska soukromého workshopu, nebo vázání či focení. Pokud by jste mi chtěli napsat, tak na mém instagramu @georgerope.

Po vázání

Práci George Ropea najdeš na jeho Instagramu. Přečtěte si také rozhovory s dalšími účinkujícími nadcházející Freak Show, jako je Aoki Gahara nebo BDSM holdující dvojici Kinkyloove.