Bondage jam

Začneme asi tím pojmem, ohledně kterého panuje nejvíce otázek. Nováčci většinou nemají vůbec představu, co se na takové akci může dít, a nevázající mají rovnou pocit, že jde o orgie. Tak to ale vůbec není. Nejlepší způsob, jak si představit jam, je vzít to jako přátelské setkání večer po práci. Jen k tomu přihoďte pár míst na vázání a otevřenost BDSM tématům navíc.

Někteří jdou na jam přímo s tím, že už mají domluveného vázacího partnera a bez zbytečného zdržování se vrhnou na session – tedy na společné vázání pro prožitek. Jiní si naopak přijdou jen popovídat, pozdravit kamarády, seznámit se s novými lidmi, probrat třeba nové vázací zážitky a zkušenosti.

Na jamu po vás nikdo nic nechce, stejně ale tak vy nechtějte za každou cenu nic po nikom dalším. Jamy tu nejsou od toho, aby vás někdo něco naučil. Na druhou stranu je to skvělá příležitost sledovat zkušenější, jak přistupují k vlastnímu vázání, nebo se jich rovnou ptát na názory, tipy, triky a zkušenosti. Když se slušně zeptáte, tak na jamu možná najdete i někoho, kdo vám během čtvrt hodiny ukáže dva až tři nejzákladnější úvazy, nebo vám pomůže s nějakým technickým problémem, na který jste narazili.

Jam má navíc výhodu, že pokud se dostanete při vázání do nesnází (zaseknutý závěsný provaz, omdlévající model/ka) a řeknete si, tak vám určitě někdo podá pomocnou ruku. Primárně jsou ale jamy o setkávání, vázání pro sebe a výměně zkušeností.

Časté otázky také bývají směrem k oblečení – většina návštěvníků si nebere nic speciálního, ale tolerováno je v podstatě všechno. Jen s úplnou nahotou pozor, ta ve většině prostorů, aspoň v Česku, dovolená není. Taky pozor s jinými nevázacími hrátkami, za dvě plácnutí partnera/partnerky přes zadek vás nikdo kritizovat nebude, ale delší hlasité scény jsou pro okolí, zejména pro vázající páry, rušivé. Koneckonců na většině jamů se dbá i na to, aby přísedící mluvili potichu a nerušili tak klidnou atmosféru.

bondage jam
Bondage jam je z velké části společenská záležitost. Zdroj: sluttish.us

Workshop a soukromá hodina

Je-li vaším cílem se opravdu něco praktického naučit, pak workshop či soukromá hodina jsou pro vás to pravé. Workshopy bývají nejčastěji dvouhodinové, jednodenní nebo víkendové. Jsou vypisovány vždycky na určité předem dané téma, od něhož se lektor moc neodchyluje. Ty, které se věnují začátečníkům, kromě samotného vázání, pokrývají i důležitá témata, jako jsou výběr provazů, bezpečnost a co dělat, když se člověk dostane do problémů.

Přestože se občas stává, že vám lektor daného workshopu pomůže najít modelku/modela (případně naopak riggera či riggerku), běžně si na workshop (i na soukromou hodinu!) musíte partnera sehnat sami, a to ideálně už při registraci. Vždy také dbejte na to, co už musíte na workshop umět. Některé workshopy vyžadují nejen konkrétní znalosti, ale také přímo předchozí návštěvu workshopu, na který navazují.

Přestože soukromé hodiny jsou dražší, máte u nich tu výhodu, že jste s lektorem jako pár sami (na rozdíl od workshopu, kde může být párů typicky něco mezi pěti a patnácti) a můžete jej požádat, aby se věnoval tématu, které vás zrovna zajímá. Samozřejmé ale je, že na dané téma musíte mít dostatečné znalosti. Žádný duchapřítomný lektor vás nebude na první lekci učit závěsy, pokud jste ještě nikdy nedrželi provaz v ruce.

bondage workshop
Workshopy jsou ideálním místem k získávání zkušeností pod dohledem profesionálů. Zdroj: serratus.ch

Vystoupení a shibari party

Méně častým druhem akcí bývají vystoupení a shibari party. Občas bývají spojené dohromady, občas se konají samostatně a občas se můžete setkat s vystoupením, po kterém následuje klasický jam. Na vystoupení většinou neuvidíte vázání tak, jak vypadá pro daný pár v soukromí, ale předem vymyšlenou (a často nacvičenou) scénu s hudbou a příběhem a/nebo nějakým zajímavým vizuálem.

Shibari night ve studiu Subspace bývají nejčastěji ku příležitosti workshopu nějakého ze zahraničních lektorů. Máte tak možnost podívat se na ukázku toho, co se děje v zahraničí a jak vypadá vázání na té nejpokročilejší úrovni. Shibari night jsou navíc spojené s jamem, který následuje po vystoupení. Další známou českou akcí s vystoupeními je Rope Spirit, který je spíše koncipovaný jako normální klubová party. Vázací party jsou pak většinou tematické jamy. Typickým takovým příkladem bývá Halloweenská party.

Aoki Gahara, self-suspension bondage vystoupení
Self-suspension v podání Aoki Gahary na akci Freak Show, foto: Michal Pospíšil

Festivaly

Posledním typem akce jsou festivaly. Ty jsou nejčastěji mixem všeho výše zmíněného. Přes den probíhají kratší workshopy a večer bývá vystoupení a jamy nebo party. V Česku máme dvakrát ročně třídenní Prague Shibari festival, na který jezdí i lidé ze zahraničí, tedy probíhá v angličtině. Nejznámějším zahraničním festivalem je pak EURIX, který probíhá v Berlíně taktéž dvakrát do roka a trvá dokonce celý týden. Z menších festivalů pak v Česku probíhá SHNEK (neboli SHibari NEKonference), který je koncipovaný pro české účastníky a pak také Other Side of Ropes, který se věnuje tématům ze strany vázaných.

Ať už se rozhodnete vydat kamkoliv, věřte, že všude najdete někoho, kdo vám rád poradí, odpoví na otázky a představí prostor i komunitu. Nebojte se přijít i za někým, koho vůbec neznáte a zapojte se do konverzace. Jen buďte slušní a když si něčím nebudete jistí, tak se zeptejte. Mnoho informací naleznete také v dalších článcích série V zajetí provazů.