Markýz Bláža je milovník shibari, lektor a odnedávna také zakladatel Bad Reputation Studia v Brně, které pro shibari komunitu pořádá rope jamy, tematické akce, ale spolu s dalšími lektory také workshopy nebo přednášky.

V rozhovoru nám svěřil svůj příběh, jak se z nadšence do vázaní stal lektor, a podělil se i s několika tipy pro nováčky, které tajuplný svět provazů láká, ale zatím se neodhodlali.


Jak jste se dostal k shibari a co vás přimělo založit Bad Reputation Studio?

Ten začátek je už hodně daleko, takže si na něj tak přesně nepamatuji. Ale vzpomínám si, že jsem navštívil, čistě ze zvědavosti, worshop Soptíka a potom jsem se na jedné akci seznámil s Dianou Verou a tam někde moje cesta začala, cca sedm let zpět. 

Pak jsem začal navštěvovat workshopy a jiné shibari akce. O tom, že založím studio, jsem začal přemýšlet už před covidem. Dokonce už jsem měl vybraný prostor, ale den před podpisem nájemní smlouvy vláda zavedla proticovidová opatření a na poslední chvíli jsem si to rozmyslel. Dnes jsem tomu rád, protože stávající prostory jsou mnohem lepší.

A důvod byl ten, že mě shibari opravdu pohltilo a byl jsem přesvědčen, že si Brno zaslouží důstojnější prostory a čistě shibari studio mi přišlo jako nejlepší volba. Nemusíme tak řešit omezení, se kterými jsme se na předchozích lokalitách museli vypořádávat.

Bad Reputation Studio, ilustrační foto
„Někteří lidé mají představu, že přijdou na jeden workshop, tam je naučí vázat a odchází s tím, že to umí“, zdroj: pixabay.cz

Jaká je vaše filosofie a přístup k práci s japonským vázáním?

Nemám filosofii. Vážu čistě pro radost a pro vzájemné potěšení. Prostě si to užívám. Nic hlubšího za tím není. Propojit se jeden s druhým. Propadnout se hluboko do emocí. Prožít něco intenzivního. Posílit vzájemný vztah. Láska. Sex. Různé druhy emocí. Přátelství. Porozumění. Sounáležitost... 

Ale nic filozofického za tím není. Dokonce ani to „japonský“ v tom nehraje roli. Nesnažím se navázat na žádnou tradici. Jde mi čistě a jen v daný okamžik o nás dva, mě a vázaný protějšek.

Jaké jsou nejčastější výzvy, se kterými se lidé setkávají při učení se shibari a jak jim pomáháte je překonat?

Někteří lidé mají představu, že přijdou na jeden workshop, tam je naučí vázat a odchází s tím, že to umí. Ale vázání je jako tanec nebo hra na hudební nástroj. Když vám někdo ukáže kroky tance nebo kde na klavíru je jaká nota, to neznamená, že vás naučil tancovat nebo hrát. Chce to se tomu soustavně věnovat.

A pak záleží, jakou úroveň člověk potřebuje. Jestli si chce u táboráku zabrnkat a stačí mu k tomu pět akordů nebo hrát v kapele nebo sóla v národním. Vždy je to o motivaci. My nabízíme prostor, kde se zájemci mohou pravidelně scházet, dvakrát týdně si jen tak zavázat na rope jamech, inspirovat se jak vážou ostatní a tvořit komunitu. K tomu jednou až dvakrát týdně se něco naučit, zopakovat na workshopech. Je pak už na každém, jak toto využije.

Co je pro vás nejdůležitější, když pracujete ve studiu s nováčky?

S nováčky pracuji hrozně rád. Jsou vděční a je u nich velký progres v krátké době. Stačí tři, čtyři celodenní workshopy a člověk většinou vidí výsledky. To mi přináší uspokojující pocit. A myslím, že nejdůležitější je, a to nejen pro nováčky, když najdou, co je na tom láká. Proč to chtějí dělat. Moc to pomáhá v následné cestě. 

To znamená správně je nasměrovat, aby, pokud budou chtít, věděli kudy dál. Neméně důležité ale je jim ukázat, předat vhodné vzorce chování tak, abychom v komunitě vytvářeli „zdravé“ prostředí a lidé se tam cítili dobře a rádi se tam vraceli.

Jaké jsou největší chyby, které nově příchozí dělají při učení se shibari, a jak se jim dá vyhnout?

Klasická „chyba“ je přílišné soustředění se na techniku, uzly, provazy a zapomínání na modelku/modela. Na workshopech je to pochopitelné, ale mnoho lidí si tento přístup tak nějak zažije a je těžké se ho potom zbavit. 

Je potřeba trénovat, učit se, zkoušet. Ale nejen to. Nesmí se zapomínat, proč to vlastně děláte. Vzít provaz do ruky, sednout si za partnera a nechat se vést prožitky a zapomenout na techniku. Opravdu si to užít. Techniku přidávat postupně, až si ji osvojíte, klidně na cvičeních bez partnera.

Jaká je vaše oblíbená technika nebo styl shibari a proč?

Já mám rád pestrost. Rád si vychutnávám všemožné příchutě a vůně života, jídel, hudby, umění, žen i vázání. Nepohrdnu temnými emocemi naka ryu, ale ani živějšími a veselejšími styly, kdy se smějeme a laškujeme, hrajeme si se vzrušením až po vyloženě rough body play obohacené o spank, svíčky, kolíčky či jiné praktiky. Vždy záleží na náladě a momentální energii nás obou.  

Jaký je proces přípravy před vašimi shibari vystoupeními či workshopy?

Workshopy se snažíme brát opravdu zodpovědně. Hledáme takové lektory, kterým důvěřujeme jak po stránce odborné, tak morální. Je pro mě totiž důležitý i jejich vliv na shibari komunitu. 

Lektor nejde příkladem jen tím, jak dobře ovládá řemeslo, ale i tím, jak se chová a toto předává dál. Zvláště u začátečníků to může být nebezpečné. Přebírají, co vidí, aniž by měli možnost srovnání. 

A přípravy na workshopy, které sám vedu, se příliš neliší od přípravy učitele na přednášku. Základ je znalost daného tématu. Potom hledám vhodná cvičení, na kterých danou látku ukázat s ohledem na předpokládanou úroveň účastníků. Samozřejmě dvouleté zkušenosti z vedení workshopů mi hodně pomáhají. 

S vystoupeními to já osobně mám trošku horší. Tam toho času na přípravu moc nezbývá. Ale zvládám „trénink“ zapracovat do normální session tak, že modelka ani nepozná, že jsem si něco zkoušel na vystoupení.

Bad Reputation Studio, ilustrační foto
„Já dělám, co je mému srdci nejbližší, ať si o tom říká kdo chce co chce“, zdroj: pixabay.com

Jaký je váš názor na použití shibari v BDSM a jak se vyrovnáváte s předsudky některých lidí vůči této praxi?

Tak tahle otázka jde úplně mimo mě. Jak už jsem uvedl, používám provazy pro radost a potěšení, né proto abych dělal shibari nebo BDSM. Definice těchto pojmů je pro můj život naprosto irelevantní. Klidně ať to někdo škatulkuje a vymýšlí teorie, co je správné shibari nebo BDSM. 

Já dělám, co je mému srdci nejbližší, ať si o tom říká kdo chce co chce. Proto mě taky tak zaujal text písničky Bad Reputation. A možná díky tomu, že se pohybuji převážně v komunitě lidí, co vázání zajímá, jsem se předsudky vůči této praxi ani nesetkal.

Co byste poradil lidem, kteří chtějí začít s učením se shibari, ale nevědí, kde začít?

Nejlepší z mého pohledu je, aby si našli nějakého zkušeného lektora, který jim pomůže se zorientovat a ukázat jim směr, kterým se vydat. Něco jiného bude potřebovat člověk, co chce vázat v posteli. Něco jiného ten, koho chytla krása svázaných těl a chce je třeba fotit. A jiným směrem by se měl vydat ten, kdo ve vázání hledá prožitky nebo v tom vidí umění.

Další skvělou volbou jsou workshopy. Dneska už je velký výběr. Doporučuji vyzkoušet více lektorů. Ne každý vám musí sednout a byla by škoda na vázání zanevřít jen proto, že daný lektor je příliš direktivní, rychlý, odměřený, nebo žoviální. 

Důležité podle mě je také si zachovat zdravou dávku kritického myšlení. To, že si někdo otevřel studio, nic nevypovídá o jeho odborných a lektorských kvalitách. Mějte na paměti, že i lektoři jsou jen lidi s vlastními zkušenostmi a omezeným množství informací, a tak se nebojte být trošku kritičtí a nároční.

Dál se dá čerpat i z videí na internetu, ale obávám se, že začátečník těžko pozná, co je přínosné a bezpečné. Takže na začátek určitě doporučuji soukromé hodiny nebo začátečnický workshop.

Díky za rozhovor, máš ještě nějaký vzkaz pro čtenáře webu obscurefreaks.cz?

Taky děkuji. A na závěr snad jen přání. Chovejme se k sobě tak, aby nám spolu bylo dobře, ať už to znamená cokoliv.


V Bad Reputation se pořád něco děje. Seznam akcí můžeš najít na webu badreputation.cz. Aby ti neuteklo nic důležitého, může studio také sledovat na facebooku nebo instagramu.

Freak Show 2023 se blíží!

Vyznavači energické hudby, lascivních BDSM hrátek a erotických vystoupení se můžou také těšit na letní fetish párty Freak Show v brněnském klubu Melodka, která se bude lesknout latexem a ve vzduchu bude cítit žhavá nestoudnost.

Čekávás nevázané shibari vystoupení, které si pro vás připravil právě Markýz Bláža z Bad Reputation Studia, neo-burlesque show i tradiční BDSM koutek pro všechny, kteří rádi zlobí. O vaše uši se postará bohatý zástup DJs, kteří budou z repráků valit rytmy dark electra, dance, rave i syrového industrialu. Rozhodně je na co se těšit!

Označ se na stránce události Freak Show - Friday | Brno 2023 nebo sleduj obscurefreaks.cz a buď v obraze o všech novinkách.

Některé další vystupující můžeš znát ze starších ročníků nebo našich starších rozhovorů. Třeba rozvernou dvojici Kinkyloove, spankera a riggera Frydazze nebo DJe IceDoll, který to roztočí na after party.