Rozhovor

Ikona brněnské alternativní scény –⁠ DJ Ice Doll

Ice Doll je brněnský dark EBM DJ, promotér, český průkopník Industrial-rave žánru a vokalista cyberpunkové kapely Plague Called Humanity. Má na svědomí alternativní párty a festy jako Carpe Noctem, Clubbers Die Younger a IN:DU:S:TRIALIZATION a nebude chybět ani na březnové fetish párty Freak Show.

1. Ahoj Alexi! Brněnská scéna tě určitě zná velmi dobře, ale přeci jen mohl by ses nám na úvod představit? 

Zdravím! Jmenuji se Alex (aka DJ Ice Doll) a jsem již dlouholetý DJ a promoter především na Brněnské temně alternativní scéně, ale jsem k vidění i jinde. 

2. Dále bych se tě chtěla zeptat, jak vlastně vznikl tvůj pseudonym Ice Doll?

To je taková anomálie, jelikož na začátku když jsem si ho vymyslel stálá moje posedlost modrou barvou spojena s tehdy ještě androgynním cyber vzhledem, před 15ti lety a 30ti kily (smÍch).

3. Je o tobě známo, že hraješ téměř všechny možné žánry. Pokud by sis měl ale vybrat, který je tvůj nejoblíbenější a proč tomu tak je?

Jsem zakladatelem tzv, industrial ravu, což je neoficiální označení hybridu mezi EBM / Hardstyle a industrial technem. Toto mně baví dosti, ale v těsném závěsu jdou zcela protichůdné věci a to synthpop (Depešárny) a Happy Hardcore (japonská odnož hardstyle). Ale ve své podstatě si rád zahraju cokoliv přes psytrance až pro breakcore a nu-jazz. 

4. Dále bych se tě chtěla zeptat. Je skladba, kterou bys ve svém setu nikdy nezahrál?

Záleží na okolnostech a na žánru, který zrovna hraji. Ale ve své podstatě nesnáším ABBU a Blutengel (smích). 

5. V poslední době si rozjel pořad Cold Cave na rádiu Love Music kde mimo jiné s tebou moderuje i Martina (Clubbers Die Younger). Mohl bys našim čtenářům něco o pořadu povědět? 

Jedná se o rádiovou reinkarnací tematických edici Clubbers a menší náplast za zrušený pořad Darkwave. Spolu s Martinou v rámci pořadu Cold Cave rozebíráme gothic/ebm/synthpop (a příbuzné žánry) podle zemí nebo společného tématu písni (například vánoce/chanuka). 

6. Pamatuješ si na své první hraní v klubu? Případně o jaký klub se jednalo a co to bylo za akci? 

Poprvé jsem gotickou hudbu hrál v klubu/hospodě Mýdlo a to v roce 2004, jinak jako DJ jsem již hrával na různých „pop” akcích cca od roku 2002.

Dj ICE Doll - Harsh EBM Anthems vol.1 (Dark electro / EBM / Hardsytle / Cyber Gothic)

7. Analogová nebo digitální technika a proč?

Jasně že obojí (úsměv). Na DJing preferují tu nejnižší formu a to počítač, ale mám v plánu i celo vinylové sety, vzhledem k mojí obrovské sbírce LP. Jinak na skládání hudby jsem přešel na 95% analog a mám poměrně slušný arzenál syntezátoru. 

8. V nedávné době jsi vystoupil na akci Love me harder. Vystupuješ na takových akcích častěji?

Hehe, poslední letá nevystupují skoro vůbec, jelikož jsem si naordinoval DJský důchod a věnují se spíš svojí kapele. Jinak v minulostí jsem občas na bdsm/fetish akcích hrával. 

9. Na co se od tebe mohou návštěvníci Freak Show těšit? Jaké žánry si pro ně připravíš?

Můj klasicky freestyle, kde po půl hodině ukrutného 160 BPM tekna pustím Modern Talking nebo tomu podobnou pseudo romantickou sragorovinu z dob mého mládí (úsměv).

10. Dostali jsme se ke konci našeho rozhovoru. Našlo by se u tebe něco, co bys chtěl čtenářům našeho webu vzkázat?

Určitě, žerte hovna a podporujte kanibalismus (citát mojí zbožňované Divine).

Přečtěte si také si další rozhovory s účinkujícími nadcházející fetish párty Freak Show, jako jsou BDSM/goth modelka LilitheAlice, upíří královna Dark Ophelia či rigger George Rope.

Klíčová slova: Rozhovor Freakshow Clubbers Die Younger DJ IceDoll Cold Cave Plague Called Humanity

Fotografie redaktora Daniel Dobrý | 19. 02. 2022