Rapperka, producentka a mimo dalšího také zářivá ozdoba programu Freak Show 2023. To je Gabriela Quinn AKA Playstation Princess, která strávila celé dětství v zahraničí a vedle multižánrové hudební tvorby pomáhá mladým umělcům a komunitě vůbec. Jak se z metalistky stala rapperka? Proč se v jejích písních střídá jeden jazyk za druhým a proč si říká Playstation Princess? Vše se dozvíš z rovhovoru!
Zdravím! Ze všeho nejdřív se chci zeptat, zda by ses mohla představit našim čtenářům a popsat, jak ses dostala k rapu a co tě k němu přivedlo?
Ahoj! Jsem Gabča a moc ráda se představím. Momentálně žiju v Praze, kde startuji svůj vlastní podnik (Anime Coffee - první Anime bar v Praze!), který má za cíl propojit mladé talentované umělce. Krom toho je mou největší vášní samozřejmě tvorba hudby.
K rapu jsem se dostala před třemi lety, kdy jsem se rozhodla udělat něco vlastního. Hudbě jsem se předtím nevěnovala a k tomu jsem byla součástí metalové komunity, paradoxně mě ale zaujal právě rap. Svoje okolí jsem tím tehdy dost překvapila. Navzdory tomu jsem ale šla za svým srdcem a začala se věnovat rapové hudbě.
Chtěla jsem dělat to, co mě baví a co mi dává smysl. A právě rap se stal mou vášní a způsobem, jak se vyjádřit a sdílet své myšlenky a emoce s ostatními. Jsem ráda, že jsem si našla svou cestu v této hudbě a že mohu být součástí její komunity.
Mohla by si se podělit s našimi čtenáři o své vícejazyčnosti, která se často objevuje i v tvých písních?
Když zpívám, snažím se přemýšlet o tom, jaká slova a flow by se hodila k danému zvuku. Ráda používám více jazyků, zejména kvůli tomu, že odkazují na mou minulost.
Přestože mám českou národnost a narodila jsem se v Písku, vyrůstala jsem ve Švýcarsku. Po nějaké době jsme se ale s maminkou na základě rozhodnutí mého táty přestěhovali do Jižní Ameriky na ostrov Isla de la Margarita ve Venezuele.
Tehdy jsem mluvila pouze německy. Bylo to dost náročné, protože jsem byla jediné bílé dítě ve škole a španělsky jsem neuměla . Díky tomu jsem se však stala středem pozornosti a spolužáci se se mnou bavit chtěli. Rychle jsem se to tak naučila.
Avšak po nějaké té době jsme v Jižní Americe neviděli s naší rodinou nějakou další budoucnost. Matka se tedy rozhodovala, zda se vrátit do Evropy a ptala se mě, jestli nechci jít taky. Vrátila do Švýcarska, ale já jsem se rozhodla pro život Česku.
Tím jsem chtěla vlastně odůvodnit fakt, že jazyky jsou pro mě velmi důležité, a to i v hudbě. Jsou důležitou částí mého dospívání a definují, kdo vlastně jsem. Jediný jazyk, který dnes nepoužívám, je němčina. Jinak používám všechny ostatní. Hodně mi to pomáhá, protože v těch jazycích dokážu přemýšlet. Když pak přecházím mezi nimi, často si toho ani nevšimnu. Při tvorbě hudby se spoléhám více na sluch. Vždy si představím, jak by to mělo znít, aby to bylo dobré.
Můžeš nám popsat tvé hudební začátky? Jaký byl případně tvůj první hudební projekt?
Když jsem byla mladší, aktivně jsem pomáhala s činností mého bývalého partnera, zejména s jeho kariérou tatérského umělce. Těšilo mě budování jeho značky a celkové image. Poté jsem se rozhodla pracovat na něčem vlastním, dnes to budou asi 3 roky.
Většina mých prvních hudebních pokusů skončila zapomenuta někde v šuplíku. Poprvé jsem se pokusila spolupracovat s kamarádkou, která se věnovala hudbě a měla zpívat, zatímco já rapovat. Bohužel to nevyšlo, protože jsme neměly stejný „drive“, a tak jsem se rozhodla pokračovat sama. Dnes režíruji videoklipy, organizuji akce a věnuji se marketingu a propagaci.
Ačkoliv nemám nějaké hluboké technické znalosti a nevyznám se v nejrůznějších žánrech, vnímám to spíš jako výhodu, protože mi tak tvorba přijde autentičtější. Na autenticitě si velmi zakládám. Mnoho textů, které píšu, je inspirováno mým vlastním životem – jak minulostí, tak i přítomností.
V roce 2019 jsem vydala svůj první videoklip, který byl vlastně mým prvním oficiálním releasem vůbec. Byl to velký úspěch, dosáhl téměř 125 tisíc zhlédnutí a vyvolal docela rozruch.
Zmínila jsi, že si pomáhala v kariéře svému bývalému příteli s tetováním. Jaký je tvůj vztah k tetování obecně?
Vše začalo, když jsem se vrátila zpět do České republiky. Jak jsem již zmínila, moje matka žila v zahraničí, a tak jsem nad sebou neměla nikoho, kdo by mi tetování zakázal. Stalo se pro mě nedílnou součástí života.
Vždy jsem se cítila jiná a prošla jsem si různými subkulturami, jako je otaku, emo a podobně. Tetování mi jen pomohlo vyjádřit, kým jsem, a cítím se tak více sama sebou.
Na to odkazují i má tetování, které mám na obličeji a krku - „Playstation“ a „Princess“, které jsem si nechala udělat ještě před svou hudební kariérou. V mládí jsem to měla těžké. Snažila jsem se lidem spíše vyhýbat a často jsem trávila čas doma hraním her na Playstationu. Ve svých osmnácti jsem si proto Playstation nechala vytetovat. Byla to část mě, kterou nikdy nesmažu.
Jaký je tvůj nejoblíbenější projekt (obecně), na kterém jsi kdy pracovala?
Jsem člověk, který nečeká na náhodu a rád si bere věci do svých rukou. Místo čekání na příležitost jsem se rozhodla vytvořit vlastní projekt s názvem Tribal Gang, který má za cíl pomáhat začínajícím i etablovaným umělcům.
Založila jsem ho minulý rok, kdy mě nikdo moc nebookoval a spolupráce byla do značné míry omezená, což pro umělce v České republice bývá často obtížné. Rozhodla jsem se tedy využít svých kontaktů a spolupracovat s většími jmény na české hudební scéně, abych mohla poskytovat podporu a pomoc začínajícím umělcům.
Mezi hudební projekty, které jsem měla, patří například nu-metalová kapela NO STYLE, kterou jsem po nějaké době ukončila. Chtěla jsem vytvořit spojení mezi rapem, metalovou hudbou a kawaii estetikou. I když už tento projekt nefunguje, rozhodla jsem se z něho zařadit jednu skladbu na své nové EP, které brzy vyjde.
Jaké máš plány do budoucna ohledně tvé kariéry?
Během mé hudební kariéry se letos chystají zlomové události, včetně vydání videoklipů, EP a polovičního alba. Zatím uvidíme, jak se to bude vyvíjet. I pro to jsem jsem se nedávno rozhodla skončit v korporátním prostředí, kde jsem pracovala.
Kromě toho provozuji také náš vlastní bar, o kterém jsem se zmínila na začátku. Tento podnik je zaměřený na alternativní komunity a jeho posláním je propojit různé scény a vytvořit tak jedinečné místo. Ráda bych mladým umělcům poskytla možnost se vyjádřit ve všech směrech. Je to pro mě důležité, protože sama jsem umělkyně a vím, jak je důležité mít prostor pro sebevyjádření a rozvoj vlastní kreativity.
Doufám, že tak přispěju k rozvoji a obohacení alternativní umělecké scény v Praze a že podpořím rozmanitost a originalitu ve světě kultury. Těším se na to, co mi tato životní etapa přinese a jak se to bude celé vyvíjet.
Který umělec nejvíce ovlivnil tvou uměleckou tvorbu a proč?
Mým oblíbeným hudebním žánrem je asi dívčí rap. Mezi umělkyněmi, které obdivuji nejvíce, patří Doja Cat. Jako textařka se Doja Cat vyznačuje hlavně zručností v oblasti psaní různorodých a nápaditých textů. Její písně mají často silný text, který se dotýká různých témat, jako je feminismus, láska, sebevyjádření nebo osobní zkušenosti. Jsou často inteligentní, vtipné a nebojí se mluvit o kontroverzních tématech.
Jaké jsou největší výzvy, s nimiž se setkáváš při vytváření textů?
Mám zvláštní, ale zajímavý způsob psaní textu. Když se podle něj nedržím, nejsem s výsledkem spokojena. Tento způsob psaní ale vyžaduje delší povídání, abych ho podrobněji vysvětlila.
Co bys poradila mladým umělcům, kteří chtějí proniknout do světa rapu?
Poradila bych jim, ať mi napíšou, a prorazíme spolu! Hah, no myslím to vážně. V dnešní době, pokud nemáte x tisíc fanoušků na sociálních sítích nebo miliony streamů na písničkách, tak pomalu nikoho nezajímáte. Nikdo vám nevěří, nebo aspoň to byl můj případ.
Smutnou pravdou je, že v hudbě a umění se často nejedná jen o talent, ale také o popularitu a sledovanost. Někdy se zdá, že zájem je věnován jen těm, kteří mají již velkou fanouškovskou základnu nebo si od začátku nemusí lámat hlavu s penězi.
Mnoho talentovaných umělců bojuje s tím, že se jejich tvorba nedostane na dostatečně širokou platformu, protože nemají dostatek prostředků na marketing nebo si nemohou dovolit profesionální produkci svého díla.
Čeho se můžou návštěvníci letošní Freak Show dočkat?
Na Freak Show své vystoupení stále pečlivě připravuji. Můžete se ale těšit na nezapomenutelný zážitek. Moje show, kterou jsem připravila s ohledem na každý detail, nabídne spojení hudby a stylu různých žánrů, které vás zaručeně uchvátí. Kromě toho jsem do svého vystoupení zařadila i tanečnice, které budou dávat představení další rozměr. Můžete se tak těšit na skvělé hudební vystoupení a fascinující tančící prvky, které vám zaručí nezapomenutelný zážitek z této neobvyklé a jedinečné show.
Díky za rozhovor, máš ještě nějaký vzkaz pro čtenáře webu?
Rap pro mě není jenom způsob, jak se vyjádřit, ale také způsob, jak se spojit s lidmi, sdílet své myšlenky a zkušenosti a podpořit komunitu. Ráda bych tímto povzbudila čtenáře, aby se nejenom nechali inspirovat hudbou a uměním, ale také aby se zapojili do podpory a spolupráce s komunitou, která je kolem nich. Společně můžeme vytvořit pozitivní změny a podporovat růst a rozvoj talentovaných jedinců. Díky za podporu a těším se na vás na letošním ročníku Freak Show!
Playstation Princess můžeš sledovat na jejím osobním IG @fckn_hellg, ale také na jejím hudebním ofíku @h311_6.
Freak Show 2023 se blíží!
I tento rok se bude brněnská Melodka lesknout latexem a ve vzduchu bude cítit žhavá nestoudnost. Čekají vás nevázané shibari vystoupení, neo-burlesque show i tradiční BDSM koutek pro všechny, kteří rádi zlobí.
O vaše uši se postará bohatý zástup DJs, kteří budou z repráků valit rytmy dark electra, dance, rave i syrového industrialu. Rozhodně je na co se těšit!
Označ se na stránce události Freak Show - Friday | Brno 2023 nebo sleduj obscurefreaks.cz a buď v obraze o všech novinkách!
Přímo z brněnského shibari studia Bad Reputation k nám na pódium Freak Show dorazí také Alex in Ropes a Kinky Gabriela. Za mixážním pultem se zase objeví svěží Djka Klorox.
Některé vystupující můžeš znát také ze starších ročníků nebo našich rozhovorů. Třeba spankera a riggera Frydazze nebo DJe IceDoll, který to roztočí na after party.