foto: Lilith's Eye

Ahoj Silvie, mohla by ses na úvod představit našim čtenářům?

Ahoj! Jmenuji se Silvie alias Blackwish, jsem brněnská growlerka. Účinkuji v kapelách ONA, LateXjesuS, Eight Gt Core a Bohemian Metal Rhapsody. Kromě řvaní se věnuji destigmatizaci (boření mýtů) duševních onemocnění, jelikož sama trpím bipolární poruchou. Kromě toho mě baví zvířata (mám doma kočku a dva potkany) a příroda obecně, paleontologie a tvoření svébytných uměleckých děl.  

ONA - PARASITE [OFFICIAL VIDEO]

Co tě inspirovalo k založení kapely ONA a jaký styl hudby hrajete?

Kapelu založili kluci z Třebíče, kterým přišlo zajímavé jmenovat se „ONA”, když nemají v kapele holku. Pak ale nemohli najít toho správného growlera, tak se rozhodli, že přece jen zkusí najít nějakou zástupkyni něžného pohlaví. Použili google, našli moje vystoupení z Československo Má Talent, a na základě tohoto videa se shodli, že jsem dostatečně šílená na to, abych do toho s nimi šla (úsměv). A od té doby válčíme spolu. Vydali jsme hardcore/metalové CD „The Calling”, které je celé k poslechu zde

Mohla bys nám říct něco víc i o tvé další kapele LateXjesuS a jak se liší od ONA?

LateXjesuS je vedlejší projekt skupiny Alvaréz Peréz, ke kterému jsem byla přizvána v roce 2012. Oproti „ONA” se nejedná o metal, ale kombinaci elektroniky a řevu. Nazýváme to „black electro”. Baví nás hrát si a vymýšlet různé šílenosti a extravagance.

LateXjesuS Plastic Queen

Jaké jsou nejtěžší výzvy při growlu a screamingu?

Nejtěžší je úplný začátek. Odhodit stud, zjistit „kudy to jde ven”, naučit se pracovat s dechem a pak trénovat, trénovat, trénovat a vytrvat! Nabízím lekce, kdyby měl někdo zájem, ať se klidně ozve (úsměv).

Děláš osvětu ohledně bipolární poruchy, kterou sama trpíš, jaký máš názor na stigmatizaci duševních poruch v České republice?

S reformou psychiatrické péče se to dle mého docela pohnulo vpřed a za to jsem ráda. Vyrazili jsme na cestu. Bude ještě dlouhá, ale zde platí to samé co pro duševní onemocnění - cesta je cíl. 

Osobně se snažím bořit stigma duševních nemocí, kde to jen jde. Minulý rok jsme s mamkou a taťkou například natáčeli video do dokumentárního cyklu ČT „Péče o duši”. A momentálně vyučuji na FSS MU Brno jakožto tzv: „peer lektor”. Vyprávím budoucím sociálním pracovníkům o tom, jak se cítí člověk s maniodepresí.

Je úžasný, kolik do toho dáváš energie. Přejděme teď zase na trochu odlehčenější téma. Máš nějaké zážitky z tvé hudební kariéry, na které ráda vzpomínáš?

To je dost těžká otázka, těch zážitků je spousta a naštěstí stále přibývají! S LateXjesuS jsme například hráli v Polsku na Castle Party v budově odsvěceného kostela v neděli v poledne. S ONA jsme vydali CD „The Calling”, které nám pokřtila Lena z INFECTED RAIN.

S Bohemian Metal Rhapsody jsem vystupovala na velkých festivalech (ten pocit, jeden den roznášíš talíře v restauraci a druhý den máš před sebou tisíce nadšených lidí). Jednou nám třeba vypadl zvuk, tak jsem učila publikum growlovat a dobrých pár set se jich přidalo! A s GT Core jsem sice krátce, ale například „Tradiční garážový punč” je akce, která mě fakt baví (úsměv).

Ozdoba letošní Freak Show, Blackwish
Ozdoba letošní Freak Show, Blackwish

Jaké jsou tvé plány pro budoucnost a co bys chtěla ve své kariéře ještě dosáhnout?

S ONA pracujeme na nových písních a s LateXjesuS na albu a videoklipu. Letos pořádám Blackwish party, kde oslavím svoje 30. narozeniny.  A pak se uvidí!

Jaký vliv měla tvá rodina na tvojí hudební kariéru a jaké jsou jejich názory na tvou tvorbu?

Lásku k hudbě jsem zdědila po babičce. Ta se tedy věnovala vážné hudbě, takže to byla moje startovní čára. Jako malá jsem chodila do dětského sboru. Ve čtrnácti jsem se zamilovala do symphonic metalu (chodila jsem dokonce na operní zpěv). No a odtud to už byl k tvrdé muzice kousek.

Chvíli to trvalo, než si rodina (zvlášť její katolická část) na můj nový koníček zvykla. Ale postupem času se to vstřebalo a musím uznat, že mi všichni drží palce a někteří dokonce i hází hlavou na mých koncertech! Jako například můj taťka, který jako malý napsal referát o škodlivosti hlasité hudby. Mělo to název „Decibelový mor”.

Blackwish si s mikrofonem dobře rozumí
Blackwish si s mikrofonem dobře rozumí

Máš nějaké jiné zájmy a koníčky mimo hudbu?

Baví mě zvířata. Loni jsem si udělala kurz veterinárního technika. Také se ráda potápím (zatím bohužel bez přístroje), kutám v zemi, sbírám různé přírodniny, ze kterých pak tvořím. Baví mě i urbex, focení a samozřejmě setkávání s přáteli a rodinou!

Můžeš nám říct něco o tvém moderování akce Freak Show v Brně? Na co se nejvíce těšíš?

Není to první akce tohoto typu, kterou budu moderovat, tak jsem ráda za další příležitost! Moc se mi líbí velmi pestrý program. Těším se na tu atmosféru. A na všechny známé i neznámé tváře!

Blackwish není v moderování žádným nováčkem a moc se na vás všechny těší!
Blackwish není v moderování žádným nováčkem a moc se na vás všechny těší!

Freak Show 2023 se blíží!

I tento rok se bude brněnská Melodka lesknout latexem a ve vzduchu bude cítit žhavá nestoudnost. Čekají vás nevázané shibari vystoupení, neo-burlesque show i tradiční BDSM koutek pro všechny, kteří rádi zlobí.

O vaše uši se postará bohatý zástup DJs, kteří budou z repráků valit rytmy dark electra, dance, rave i syrového industrialu. Rozhodně je na co se těšit!

Freak Show - Friday | Brno 2023

Označ se na stránce události Freak Show - Friday | Brno 2023 nebo sleduj obscurefreaks.cz a buď v obraze o všech novinkách!

Přímo z brněnského shibari studia Bad Reputation k nám na pódium Freak Show dorazí také Alex in Ropes. Za mixážním pultem se zase objeví svěží Djka Klorox.

Některé vystupující můžeš znát také ze starších ročníků nebo našich rozhovorů. Třeba spankera a riggera Frydazze nebo DJe IceDoll, který to roztočí na after party.